KolaStále přibývá rodin, které tráví volný čas jízdou na kole. Nikdy nebylo tolik kilometrů cyklostezek a cyklistického vybavení jako v posledních letech. Není divu. Cyklistika má své kouzlo, umožňuje spojit aktivní pohyb s pobytem v přírodě a téměř na každém kilometru přináší nové obrazové podněty pro naši mysl.

Aby i vaše dítě mělo z jízdy požitek, je třeba mu pořídit velikostně odpovídající kolo, nenásilně ho jízdě na něm naučit a s tím jak roste, mu pořizovat kolo větší. Velikost kola hraje důležitou roli nejen v otázce pohodlí při jízdě, ale špatná velikost by mohla mít negativní dopady na zdraví dítěte v podobě křivého držení těla a následných bolestí pohybového aparátu.

Začátek na odstrkovadle
Ideální přípravou na jízdu na kole je jízda na odstrkovadle. Obecně platí, že vhodným věkem pro jízdu na odstrkovadle je přibližně jeden a půl a ž dva roky věku dítěte, avšak rozhodujícím faktorem je doba, kdy dítě začne chodit a také jeho fyzická kondice. Dítě se na něm naučí odstrkovat se, zatáčet a také držet balanc. Je proto důležité, aby sedělo tak, aby dosáhlo nožičkami na zem.

Pokračování? Tříkolka
Ideální je pokud z odstrkovadla dítě „přesedlá“ na tříkolku. Tady si doplní další dovednost, kterou bude při jízdě na kole potřebovat – šlapání. Potom již nic nebrání tomu, aby váš potomek měl své první vlastní kolo.

Kolo, ale jaké?
Pro děti ve věku asi od dvou do čtyř let jsou určena kola velikosti 12“. Kolo můžete vybavit přídavnými kolečky, která pomohou dítěti držet balanc. Není však dobré na ně dítě nechat příliš navyknout, protože potom by mohlo mít potíž s udržením rovnováhy. Když budete učit dítě jezdit na kole, musíte mu na začátku pomoci. Aby se dokázalo rozjet, neváhejte ho trochu popostrčit, aby mohlo dobře našlápnout a rozjet se. Tato počáteční fáze totiž dětem činí největší problém. Po rozjedu se pohybujte v jeho blízkosti. Můžete mu tak poskytnout oporu a navíc se bude cítit jistější. V této etapě výuky mu dejte sedlo co možná nejníže, aby sice mohlo šlapat, ale zároveň aby dosáhlo nožičkami na zem. Nic tak zvaně „nelámejte přes koleno“, ale vyzbrojte se trpělivostí, pokud nechcete v dítěti k jízdě na kole vypěstovat negativní vztah, ne-li přímo odpor. Pokud však dítě již vesele „drandí“ na odrážedle, budete možní sami příjemně překvapeni, jak rychle se naučí jezdit na samotném kole. Stejně důležité jako naučit ho rozjíždět je také umění brzdit. Pro děti ve věku 4 – 6 let jsou nejčastější volbou kola velikosti 16“. Později, na kolech 20“ a 24“ se dětí již učí zacházet s přehazovačkou a osvojují si správné cyklistické návyky.

Příprava pro jízdu v silničním provozu
Děti do deseti let je třeba naučit jak jízdě na kole – rozjíždět se a zastavovat, volit správnou jízdní stopu, udržovat přímý směr. S ohledem na jejich věk je důležité jim také vštěpovat zásady bezpečnosti a vysvětlit jim, že cyklista je oproti motorizovaným účastníkům silničního provozu na komunikacích daleko více a snáze zranitelný. Protože od deseti let je možné, aby dítě mohlo samostatně jezdit v silničním provozu, je třeba, aby si v době před tím osvojilo všechny potřebné správné návyky. Do té doby je zapotřebí, aby dítě znalo základní pravidla silničního provozu a s ohledem na ně mohlo řešit dopravní situace. Pakliže máte možnost zařadit své dítě do výuky na dopravním hřišti, určitě neváhejte ji využít.

Nepodceňujte ochranu dětí
Bez rozdílu věku je tak také třeba dbát na zajištění ochrany hlavy dítěte cyklistickou přilbou, dobrou volbou jsou cyklistické rukavice bránící tvorbě puchýřů a otlaků. Rovněž je vhodné zajistit dobrou viditelnost dětí na cestě oblečením v pestrých barvách, ideálně dovybaveném reflexními doplňky.

Další příspěvky na Spokojenarodina.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..