Man Solar Panel Rooftop Cleaning  - maddybris / Pixabay

Solární energie je dnes mezi majiteli rodinných domů velmi oblíbená. A nejenom u nich. Dokáže totiž zásobovat naše nemovitosti levnou elektřinou a díky moderním technologiím nás nezklame ani v podmračených dnech nebo chladných měsících roku.

Celý systém navíc odlehčuje běžným elektrárnám, a právě proto jsou tu i fotovoltaika dotace, určené i pro běžné občany. Stačí o ně požádat v rámci programu Nová zelená úsporám. Ten nepodporuje jen zateplení stávajících nemovitostí nebo nákup čističky. Své místo v něm mají pevně zakotvené právě i solární zdroje energie.

Až 50 000 Kč na jedno zařízení

Zajímá vás, jak jsou dotace na fotovoltaiku vysoké? Neslíbíme vám, že právě vy dostanete onu výše zmíněnou částku, představíme vám ale kritéria, která je nutné pro její obdržení splnit. Především musíte vsadit na co nejkomplexnější systém. Chtějte takový, který umí nejen ohřát vodu do sprchy, ale i vytopit váš byt či dům.

Ušetříte tak hned dvakrát – prostřednictvím dotace i díky nižšímu účtu od teplárny či za elektřinu. Ovšem chcete-li vsadit pouze na ohřev teplé vody, pak ani tady nepřijdete zkrátka. Jen bude výše podpory v tomto případě o něco nižší – asi 35 000 Kč.

Když si chcete pořídit přímo solární elektrárnu

Ano, ani to není v rámci programu Nová zelená úsporám nemožné. Musíte jen pátrat po menších zařízeních, která se svým výkonem vejdou do parametrů 10 kWp. Je samozřejmě zbytečné pořizovat něco podobného jen na solární ohřev vody. Ovšem pokud vlastníte třeba malé hospodářství s celou řadou nezbytné zemědělské techniky, pak by se vám mohla solární elektrárna na klíč jednoznačně hodit.

Výše dotace je v tomto případě až 150 000 Kč. Musí ovšem jít o elektrárnu s akumulací elektrické energie a celkovým využitelným ziskem ≥ 4 000 kWh/rok nebo o takovou, která efektivně spolupracuje se systémem vytápění a přípravy teplé vody opatřeným tepelným čerpadlem. S dotací vám pak rád pomůže váš dodavatel elektrické energie. Více informací zjistíte třeba na webu E.ON.cz.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *