V éře, kdy světu vládnou technologie a digitalizace, není divu, že na chytrá zařízení narazíme doslova na každém kroku. K nim se přiklání i tuzemská města a obce, jež tak optimalizují svůj provoz a snižují náklady. Mezi taková řešení patří například chytré veřejné osvětlení, moduly vzdáleného odpočtu vodoměrů, či moduly vzdáleného odečtu elektroměrů. Právě na poslední dvě zmíněné zařízení jsme se rozhodli zaměřit v dnešním článku.
Efektivní řešení a snížení nákladů
Provoz města není nic lehkého a ani levného, což se odráží i na veřejných rozpočtech. Není tedy divu, že se obce a města snaží hledat efektivní řešení s nimiž mohou snížit své náklady, aniž by došlo ke snížení komfortu obyvatel. V tomto ohledu jsou velmi oblíbené moduly vzdáleného odpočtu.
Ty umožňují přenášet data z měřících zařízení, jako jsou vodoměry a elektroměry do centrální databáze prostřednictvím bezdrátových komunikačních technologií. To eliminuje potřebu fyzických kontrol a odčítání, což šetří nejenom čas, ale i finanční prostředky města.
Vše vyřeší moduly vzdáleného odpočtu
Samotný modul vzdáleného odpočtu vodoměrů funguje na principu sledování průtoku vody v reálném čase. Informace o spotřebě jsou poté odesílány do centrálního systému, kde jsou analyzovány a uloženy pro další použití. Modul navíc umožňuje rychlou identifikaci a řešení problémů, jako je únik vody, což výrazně snižuje náklady na provoz a údržbu.
Naopak modul vzdáleného odečtu elektroměrů sleduje v reálném čase spotřebu elektrické energie. Kontrola spotřeby je tak mnohem jednodušší a rychlejší, díky čemuž lze předcházet i případným problémům či podezřelým odběrům elektrické energie. Vzdálené kontroly elektroměrů a vodoměrů jsou ideálním řešením i pro obyvatele, kteří nemusí řešit zbytečné návštěvy techniků.
Mez zkušené dodavatele modelů vzdáleného odpočtu se řadí například společnost ELMIK, která na trhu funguje už od roku 1994. I když je její hlavní náplní výroba a prodej rozhlasů má ve své nabídce širokou nabídku dalšího vybavení, včetně chytrých zařízení.