Hydroizolace – velmi často skloňovaný pojem zejména v kontextu zateplování objektů či renovace staveb. Co to však prakticky pro uživatelé nemovitostí znamená a co dělat v případě, že hydroizolace objektu není dostatečná?

Představme si hydroizolaci zdiva

Jak již sám pojem napovídá, hydroizolace (nebo také hydroizolace spodní stavby) se primárně zabývá izolací zdiva před vodou, konkrétně před vzlínající vlhkostí, která se v okolí zdiva přirozeně vyskytuje. Jedná se o vrstvu, jejíž primárním úkolem je zabránit průniku okolní vlhkosti do zdiva. Tato vrstva hraje svoji zásadní roli v jeho ochraně a udržování v dobrém stavu.

Tato vodoodpudivá bariéra by měla být součástí snad všech staveb. V praxi tomu tak bohužel často není. Jednak z důvodu špatně odvedené práce při výstavbě nebo z důvodu finančních úspor, tedy kdy se šetří na nesprávném místě. Svou roli v existenci hydroizolace hraje i stáří objektu. S přibývajícím stářím objektu narůstá pravděpodobnost, že hydroizolace buď není kvalitní, nebo není aplikována vůbec.

Renovace zdiva

Pokud se na všem zdivu promítnou důsledky nekvalitní hydroizolace a stále prostupující vlhkost, pak je na zvážení renovace zdiva. I sypající se omítka a porušené struktury zdiva se dají dát do pořádku, pokud zvolíme ten správný přístup. Přesněji řečeno „odborníci zvolí správný přístup“. Jedná se totiž o citlivý zásah, který vyžaduje značné teoretické znalosti i praktické zkušenosti.

Sanační práce

Sanační práce se zabývají možnostmi, jak dodat chybějící hydroizolační vrstvu zdivu a zároveň ho zrenovovat a ochránit do budoucna. Prakticky to neznamená nic jiného než dodatečné vytvoření vodoodpudivé bariéry za pomocí nejrůznějších specializovaných metod a injektážních prostředků. Za zmínku určitě stojí injektáž zdiva, narážení plechů či podřezání řetězovou pilou.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *