Stavbu domu většina smrtelníků řeší jednou, maximálně dvakrát za život. Každý přitom ví, že jde o poměrně složitý proces, který má celou řadu nutných kroků – od výběru lokality, přes volbu domu, až po výběr dodavatelů. Aby vše proběhlo hladce a s co nejmenšími komplikacemi, je dobré si proto pohlídat alespoň několik základních bodů.

Dodavatelé

V případě dřevostaveb dnes snadno seženete dodavatele, kteří vám postaví dům na klíč. Volit ale můžete i stavbu částečně dokončenou, nebo jen hrubou. Ať tak či tak, dodavatele si vždy co nejlépe prověřte – ať už u minulých klientů, nebo pomocí recenzí. Zároveň pokud budete využívat více dodavatelů najednou, a stavbu chcete dokončit co nejdříve, pojistěte si raději smluvně termíny jednotlivých prací. Jedna prodleva by totiž mohla snadno nabourat všechny další činnosti.

Finance

Předtím než se definitivně rozhodněte pro stavbu domu, nechte si odborně spočítat veškeré náklady, a to nejen na samotnou stavbu, ale i vše související. Nezapomínejte například na výkopové práce, základovou desku, oplocení, poplatky za přípojky, energetický štítek, radonové měření, úřední poplatek, a ve finále i vybavení domu. Díky tomu se vám nestane, že se dostanete do finančních obtíží.

Šetření na nevhodných místech

Stavba domu je logicky velice nákladná a během procesu budování mnohokrát přijde řeč na výběr různých prvků v různých cenových relacích. Začíná to už samotným pozemkem, pokračuje přes výběr typu domu, a končí jednotlivými prvky stavby i vybavením. Zde jednoznačně platí, že by člověk nikdy neměl šetřit na nesprávných místech, ale také svěřit stavbu správné firmě a ověřovat si recenze. Samotná dřevostavba jako taková je již u většiny firem úspornější než dům zděný. Pokud ale dále zvažujete například koupi levnějších oken, tenčí izolaci nebo obyčejnější podlahovou krytinu, nejprve se raději poraďte s odborníkem ohledně možných rizik.

Kontrola

Jakkoliv svým dodavatelům věříte, stavbu pravidelně kontrolujte. Tak často, a tak důkladně, jak jen to jde. Případné nesrovnalosti nebo nejasnosti pak řešte ihned, dříve, než se na ně nabalí potenciální další problémy.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *