Jde o finančně i časově poměrně náročnou záležitost –  a nezáleží na tom, jestli jste se pustili do rekonstrukce celé nemovitosti, nebo máte v hledáčku jen její část. Poradíme vám, co si promyslet ještě předtím, než poprvé udeříte kladívkem. Vyhnete se tak nepříjemným překvapením.

Pro začátek se zbavte všech nereálných představ. Pohlídejte si svůj finanční rámec a snažte se do něj vejít. Pamatujte si, že důležitá je především pohodlnost, praktičnost a co největší úspora nákladů – zejména za energie. Všechno ostatní už je pouze příjemným, ovšem nikoli nutným bonusem.

Počítejte s finančním polštářem a chtějte reference

Nová okna, dveře či fasádu si jen těžko zvládnete udělat sami. Ovšem odbornou firmu si vždycky pořádně prověřte. Chtějte reference a nebojte se poptat svých přátel a známých. Plánovanou cenu rekonstrukce berte rovněž s rezervou a vždy mějte po ruce připraveno minimálně 10-15 % navíc.

Rozdělení výdajů je nejčastější položkou, kterou lidé při plánování rekonstrukcí podceňují. Neudělejte stejnou chybu. Ať už pořizujete zateplení domu či třeba dřevěná okna, vždycky se najde dost věcí, jež by se mohly pokazit.

Rekonstrukce domu a bytu – jak vyzrát na nejčastější úskalí?
Rekonstrukce domu a bytu – jak vyzrát na nejčastější úskalí?

Zaostřeno na: nová okna

Ze všech změn, které plánujete, bude mít právě výměna oken na komfort v jednotlivých pokojích největší dopad. Více těsní, takže vás zbaví nepříjemného pocitu průvanu. Zadrží prach i hluk z ulice a ušetříte rovněž na vytápění. Zajistí vám také více denního světla, vsadíte-li na úsporné tenké rámy. A v neposlední řadě také mnohem lépe vypadají a pozvednou váš dům co do estetické stránky o několik tříd výše.

A jaká okna vybrat? Pokud vám záleží na přírodních materiálech a máte radí autentičnost, vsaďte na ta dřevěná alias eurookna. Vašemu bydlení dodají ono hřejivé teplo domova a použití moderních technologií zabezpečí žádoucí stupeň izolace i další pozitivní vlastnosti. Připravte se ovšem na trochu vyšší cenu a nutnost pravidelné údržby.

Častější volbou jsou proto plastová okna. Není nutné o ně nijak zvlášť pečovat, nabízejí široké spektrum dostupných barev a potěší vás i cenou. Vysoký stupeň izolace je samozřejmostí, stejně jako jednoduchá montáž a snadné ovládání. Není divu, že plastová okna celému trhu s výplněmi do stavebních otvorů jednoznačně dominují. Nevyplatí se ale šetřit – nejnižší cena v sobě zpravidla skrývá nějaká ta ALE – od započtení DPH (častý trik), až po nejrůznější vícepráce na domě (samozřejmě placené).

Pokud si nejste jistí, nebojte se obrátit na odborníky ještě předtím, než se do rekonstrukce pustíte. Nikdo vás neseznámí s výhodami a nevýhodami jednotlivých materiálů tak podrobně jako právě oni. Zkuste to třeba na Jis.cz. Těšit se můžete na nezávaznou poptávku i následnou profesionální montáž. Inspirujte se již zrealizovanými projekty nebo tyto specialisty pouze seznamte se svými přáními a nechte už všechno potřebné na nich. S výsledkem budete nakonec určitě spokojení.

Častou volbou bývají plastová okna
Častou volbou bývají plastová okna
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *