Solární systémy jsou v naší zemi stále považovány za popelku. Štědrý dotační program Nová zelená úsporám se snaží lidi motivovat k tomu, aby začali energii ze slunce brát jako běžnou součást života. Jak je to vlastně s životností solárních článků?

Řešení pro šikmé i rovné střechy

Dotační program Nová zelená úsporám se letos velmi rozrostl. Nabízí tak štědré dotace nejen pro nové stavby, ale také pro stávající objekty. Jedním z odvětví, které je podporováno částkou až 150 tisíc korun, je pak instalace fotovoltaického systému na střechu objektu. Může se přitom jednat jak o šikmou, tak i o rovnou střechu. Lidé se tak mohou spolehnout na elektřinu ze slunce, která je zde pro každého zdarma, bez nutnosti platit stále se zvyšující poplatky za energii ze sítě.

Životnost solárních článků

Mnozí lidé stále zastávají názor, že solární panely nemají vysokou životnost. Technologie výroby se ale během posledních let natolik změnila, že již nelze tvrdit, že by byly solární panely nevýhodné. Nynější systémy svou životností přesahují třicet let. A i zde je třeba říci, že systém bude i po této době fungovat dál, pouze již nebude tak vysoce efektivní ve využívání energie ze slunce. Při návratnosti celého systému v řádu sedmi let se tak stále jedná o velmi výhodné řešení.

A co články a ekologie?

Další z diskutovaných témat, které zde stále koluje. Když se solární panely začaly v minulých desetiletích vyrábět, jejich výroba ekologii příliš nepřála. Naštěstí je již tato doba pryč a je možné říci, že solární panely jsou dnes již v souladu s nejmodernějšími technologiemi a poznatky. Po ukončení jejich životnosti je možno je jednoduše rozložit na jednotlivé komponenty a roztřídit na jednotlivé suroviny.

Využívat energii ze slunce, která je zde pro každého, nikdy nebylo jednodušší. Státní dotace navíc tato řešení velmi podporují.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *