Při výběru tepelného čerpadla sledujte také značku Q

Písmeno Q označuje evropskou značku kvality (Q LABEL) a je jedním z důležitých faktorů při výběru tepelného čerpadla. Usnadňuje zákazníkům orientaci na trhu s tepelnými čerpadly a odlišuje tak nekvalitní produkty a nesolventní dodavatele.

Vybíráte-li tepelné čerpadlo, zaměřte se i na tuto značku, budete mít jistotu, že tepelné čerpadlo prošlo akreditovanou zkouškou a jeho kvalita je certifikována.

Tepelné čerpadlo se značkou Q je certifikováno sdružením akreditovaných zkušeben. Certifikaci zajišťuje komise České Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ). Toto označení dále potvrzuje, že výrobce poskytuje dostatečnou technickou podporu a má v zemi svou servisní síť. Značka kvality Q je také velmi důležitým podkladem pro přidělení státní dotace.

Aby výrobce získal certifikaci, musí splňovat níže uvedená kritéria:

1. Soulad s mezinárodními a vnitrostátními předpisy a nařízeními (CE) a shoda všech hlavních komponentů tepelného čerpadla.
2. Dokumentace k tepelnému čerpadlu v českém jazyce.
3. Minimální hodnoty efektivnosti:

  • voda –  voda – W10/W35 – 5,1
  • země  – voda – B0/W35 – 4,3
  • vzduch – voda – A2/W35 – 3,1
  • přímé odpařování – voda – E4/W35 – 4,3

4.  Hladina akustického výkonu.
5.  Existence prodejní sítě, technické podpory a servisu s reakcí do 24 hodin.
6.  Dvouletá záruka s garancí schopnosti dodání náhradních dílů po dobu min. deseti let.

Značka kvality je udělována pro každou zemi Evropské unie zvlášť. Je tedy možné, že se setkáte s tepelným čerpadlem, které má Značku kvality Q v jiné zemi, ale v ČR ne. Zde může jít o kvalitní tepelné čerpadlo, které ale v ČR nemá servisní síť nebo obchodní zastoupení. Případně může být do ČR dodáváno s jinou vnitřní jednotkou a tudíž nemuselo projít testováním.

Pokud vámi vybrané tepelné čerpadlo Značku kvality Q nemá, ale ostatní čerpadla od tohoto výrobce ji mají, může se jednat o zcela nový produkt na trhu nebo naopak příliš starý. Výrobce tudíž buďto čeká na udělení certifikace a nebo se mu naopak již nevyplatí certifikační proces absolvovat.

Seznam tepelných čerpadel s přidělenou Značnou kvality Q naleznete na stránkách Asociace pro využití tepelných čerpadel.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *