Skretnoglowy / Pixabay

Dřevo patří k materiálům, které nás provázejí už od počátku naší historie. Každý druh dřeva má jinou kresbu i barvu, což při výběru dřeva vhodného na nábytek hraje určitě roli. Zvlášť u starožitného nábytku ať už z tvrdého nebo měkkého dřeva je vidět krásná patina, kterou nové dřevo nemá. Proto se při opravách nábytku používá lazura na dřevo, která dodá novému dřevo lepší vzhled.

Barvení pomocí lazury se provádí z různých důvodů. Při správném použití může lazura na dřevo zdůraznit kresbu dřeva a přidat dřevu charakter. Nové dřevo pak může vypadat jako vzácné staré dřevo s patinou. Aplikace lazury nemusí být vždy vhodná, ale může vyřešit celou řadu problémů.

Než začnete s barvením nábytku, dobře se na něj podívejte. Pokud je vyroben z třešně, javoru, mahagonu, růžového dřeva, borovice nebo některého ze vzácných druhů dřeva, pravděpodobně byste lazuru aplikovat neměli. Toto dřevo vypadá nejlépe v jejich přirozené barvě.

Pokud má dřevo nevýraznou kresbu, může mít aplikace lazury na dřevo značný přínos. Jedná se např. o buk, břízu, topol nebo novou borovici. Některé druhy dřeva jako je např. dub mohou být atraktivní, jak s lazurou, tak i bez ní. Obecně platí, že pokud si nejste jistí, že se po natření lazurou vzhled dřeva zlepší tak ji nepoužívat.

Druh dřeva samozřejmě není jediným vodítkem při rozhodování, zda lazuru použít či nikoliv. Chcete-li si udělat představu o tom, jak bude dřevěný povrch vypadat po aplikaci, najděte si nenápadný kousek a zde to vyzkoušejte. Pokud se vám barva na dřevě líbí, můžete začít vybírat konkrétní lazuru na dřevo.

Výběr lazury

Existuje několik druhů lazur: lazury na vodní bázi, olejové lazury nebo lazury s obsahem látek, které dokáží ještě lépe ochránit dřevo. Ne všechny se snadno používají a dávají dobré výsledky, proto si určitě nezapomeňte přečíst štítky a reference. Mezi jedny z nejlepších lazur patří lazury od zahraničních výrobců Osmo nebo Woca.

První úvaha by se měla týkat toho, jakou chcete použít finální vrstvu barvy. Většina finálních barev jde aplikovat na většinu lazur, ale např. polyuretanový lak ně některé lazury nedostanete. Pokud chcete tuto finální úpravu použít, podívejte se po kompatibilní lazuře. Dalším řešením je aplikovat na lazuru čirý pryskyřičný nátěr a následně přes něj dostanete vybraný polyuretanový lak.

Druhá úvaha při výběru se týká složení vybrané lazury. Nejčastěji používané lazury na nábytek jsou na bázi pigmentů smíchaných v oleji, terpentýnu nebo na anilinových barvivech smíchaných v terpentýnu, vodě, alkoholu. Jiné druhy lazur obsahují pouze přírodní látky např. lazury na dřevo Osmo.

Pigmentové olejové lazury na dřevo

Olejové lazury nepenetrují. Skládají se z pigmentů smíchaných ve lněném oleji, terpentýnu, minerálních destilátech či podobných látkách. Jsou poměrně levné a snadno se aplikují. Pokud je povrch dřeva hodně otevřený, obvykle rozostří nebo maskuje vzorek dřeva.

Tento typ lazur obvykle nefunguje moc dobře na tvrdém dřevě, ale mohou být použité pro mírně zatmavení u podobných dřevit jako je např. javor. Intenzita dosažené barvy je dána délkou doby, po kterou je na povrchu nanesena silnější vrstva lazury. Standardně se po určité době přebytečná lazura z povrchu dřeva stírá. Doba schnutí závisí na tloušťce nanesené vrstvy.

Penetrační olejové lazury

Jsou velmi oblíbené, skládají se z anilinových barviv smíchaných s terpentýnem nebo podobným rozpouštědlem. Jsou levné a snadno se aplikují. Mají však tendenci pronikat do dřevěného povrchu nerovnoměrně. Z tohoto důvodu nefungují moc dobře na tvrdém dřevu. Ideální jsou pro použití na borovém a jiném měkkém dřevě.

Co se týče samotné aplikace a dosažení požadovaného zabarvení je to podobné jako u pigmentových olejových lazur výše. Oproti nim se však tento typ lazury poměrně těžko odstraňuje, jakmile uschne.

Velký výběr přírodních olejových lazur na dřevo najdete na stránkách www.oleje-osmo.cz

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *