Nejeden realitní makléř či realitní kancelář vám jistě potvrdí, že to, co se děje na trhu s nemovitostmi nemá obdoby. Zájem o nemovitosti roste opravdu rapidně, stejně tak rostou ceny nájmů (vyjma paradoxně hlavního města, které naopak nájmy snižuje). A i když se dá očekávat, že k řadě změnám ještě dojde, pojďme si nemovitostní trh trochu zhodnotit už nyní. Přece jen to, k čemu v této oblasti teď dochází stojí za komentář.

Rostoucí zájem o rekreační objekty

Vůbec nejvyšší nárůst cen zaznamenaly nemovitosti určené k rekreaci, jako jsou chalupy a chaty. Poptávka po rekreačních realitách se od začátku virové pandemie zdvojnásobila, což je dáno mnoha důvody, zejména pak tím, že je v současné době cestování do zahraniční rizikové, a proto dává mnoho Čechů přednost dovoleným a prodlouženým víkendům strávených na území České republiky – a to v ideálním případě ve vlastních rekreačních objektech.

Ceny nájmů

Kvůli odlivu turistů, zahraničních pracovníků a vysokoškolských studentů z pražské metropole ceny nájmů v hlavním městě klesají. Je to dáno vyšší nabídkou bytů k pronájmu, než je aktuální pobídka. Na trh se totiž v důsledku koronavirové krize dostalo velké množství bytů, které dříve sloužily jen ke krátkodobému pronájmu – například v rámci ubytovávání turistů skrze platformu Airbnb.

Ceny nájmů v Praze a dalších turistických destinacích tak v druhé polovině roku 2019 prudce klesly – a to někdy až o 10 či 20 %. Na nízkých nájmech nejen v Praze, ale i v dalších městech, jako je například univerzitní město Plzeň, se také podílí odliv studentů a celkově snížená mobilita za prací či studiem.

Vzhledem k nepříznivému vývoji koronavirové pandemie nelze velké změny na realitním trhu očekávat ani v první polovině roku 2021. Odborníci se shodují, že ceny bytů, rodinných domů i pozemků k zástavbě se budou stále zvyšovat.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *