Co to vlastně ty pelety jsou? Nejlépe bychom je popsali jako malé válečky drcených hoblin a pilin. Vynikají vysokou výhřevností, najdete v nich jen minimální podíl popela a vody, a sehnat se dají v mnoha velikostech.
Navíc je lze považovat za vytápění nadmíru ekologické, neboť vznikají lisováním dřevního odpadu a využívají tak jinak bezcenné zbytky zdravého a kvalitního dřeva. Standardizovaná velikost (ať už si vyberete jakoukoliv) je pak vhodná pro automatické vytápění a přikládání do kotle. Obejdete se tak bez štípání polínek a častých návštěv sklepa.
Vyplatí se vytápění peletami?
Pokud si odmyslíme investici do nového kotle, pak jednoznačně ano. A i vstupní náklady se nám leckdy vrátí již během první zimy. Dřevěné pelety totiž vytopí domácnost levněji než elektřina, plyn či dokonce dálkové teplo. Dlouhodobě je jejich cena srovnatelná pouze s hnědým uhlím. To se však jen obtížně skladuje a zatímco paleta s peletami může odpočívat třeba i v předsíni, uhlák byste si do téhož prostoru umístili jen těžko.
A kolik vás tedy vytápění peletami bude stát? U rodinného domu počítejte s částkou 20 – 30 000 Kč ročně. Přesněji nelze bez dalších informací tuto cifru odhadnout. Velmi totiž záleží na tom, zda díky kotli ohříváte také teplou vodu nebo nikoli.
Náš tip: moderní nízkoenergetické domy si dokonce vystačí jen s 1-2 tunami pelet ročně.
V létě jsou pelety levnější, ale ani teď neházejte flintu do žita
Všeobecně se uvádí, že během léta klesne cena pelet až o 20 % – a kdo si tedy pospíší, může topit výrazně levněji. Ovšem dokud neudeří skutečně kruté mrazy, stále máte čas. Ovšem nenechte se nalákat jen na vysokou cenu. Zejména levné dovozy z Ukrajiny či Polska dostaly bohužel „do vínku“ i nízkou výhřevnost a další nešvary.
Naopak ty tradiční české se nebojí nabídnout slevu i teď – orientovanou například podle krajů. Zadejte své PSČ na stránkách Optimtop.cz a zjistěte, jak výhodná akce je nachystaná právě pro váš kraj. Teplo během dlouhých zimních měsíců si tak zajistíte ještě výhodněji, než jste nejspíš doufali.