Co to vlastně ty pelety jsou? Nejlépe bychom je popsali jako malé válečky drcených hoblin a pilin. Vynikají vysokou výhřevností, najdete v nich jen minimální podíl popela a vody, a sehnat se dají v mnoha velikostech.

Navíc je lze považovat za vytápění nadmíru ekologické, neboť vznikají lisováním dřevního odpadu a využívají tak jinak bezcenné zbytky zdravého a kvalitního dřeva. Standardizovaná velikost (ať už si vyberete jakoukoliv) je pak vhodná pro automatické vytápění a přikládání do kotle. Obejdete se tak bez štípání polínek a častých návštěv sklepa.

Vyplatí se vytápění peletami?

Pokud si odmyslíme investici do nového kotle, pak jednoznačně ano. A i vstupní náklady se nám leckdy vrátí již během první zimy. Dřevěné pelety totiž vytopí domácnost levněji než elektřina, plyn či dokonce dálkové teplo. Dlouhodobě je jejich cena srovnatelná pouze s hnědým uhlím. To se však jen obtížně skladuje a zatímco paleta s peletami může odpočívat třeba i v předsíni, uhlák byste si do téhož prostoru umístili jen těžko.

A kolik vás tedy vytápění peletami bude stát? U rodinného domu počítejte s částkou 20 – 30 000 Kč ročně. Přesněji nelze bez dalších informací tuto cifru odhadnout. Velmi totiž záleží na tom, zda díky kotli ohříváte také teplou vodu nebo nikoli.

Náš tip: moderní nízkoenergetické domy si dokonce vystačí jen s 1-2 tunami pelet ročně.

V létě jsou pelety levnější, ale ani teď neházejte flintu do žita

Všeobecně se uvádí, že během léta klesne cena pelet až o 20 % – a kdo si tedy pospíší, může topit výrazně levněji. Ovšem dokud neudeří skutečně kruté mrazy, stále máte čas. Ovšem nenechte se nalákat jen na vysokou cenu. Zejména levné dovozy z Ukrajiny či Polska dostaly bohužel “do vínku“ i nízkou výhřevnost a další nešvary.

Naopak ty tradiční české se nebojí nabídnout slevu i teď – orientovanou například podle krajů. Zadejte své PSČ na stránkách Optimtop.cz a zjistěte, jak výhodná akce je nachystaná právě pro váš kraj. Teplo během dlouhých zimních měsíců si tak zajistíte ještě výhodněji, než jste nejspíš doufali.

Tématické příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..