Záclony a závěsy jsou pomyslným základem každého interiéru, na který narazíte téměř ve všech domácnostech. Jejich funkce přitom není pouze estetická, ale i praktická, díky čemuž se můžete ve svém obydlí cítit mnohem bezpečněji a útulněji. Samotný výběr je však často menší oříšek, s nímž si velká část lidí nedokáže sama poradit. Níže se tedy pokusíme shrnout, na co byste si během něj měli dát pozor, a jaké kombinace můžete vytvářet.

Záclony i závěsy by měly být dostatečně dlouhé a široké

Pokud se rozhodnete vybírat záclony a závěsy, měli byste se v první řadě zaměřit na jejich správné míry. Obecně je doporučováno, aby byly záclony stejně dlouhé jako samotné okno, což však nemusí být pravidlem. U některých oken lze zvolit i kratší a ozdobnější varianty, které obvykle končí v polovině okna.

Jednodušší je výběr závěsů, jejichž délka zpravidla přesahuje přes okno, čímž ji i částečně utěsníte – závěsy můžete vybírat v široké škále délek, nebo si lze nechat ustříhnout závěsy na míru. To samé platí i u záclon, u nichž je však odhad délky a šířky poměrně složitý. Je totiž nutné myslet i na určitou finanční rezervu, bez níž záclony nezavěsíte. Pokud se nechcete pouštět do jejího stříhání – můžete zvolit rovnou hotové záclony s doporučenou délkou a šířkou okna.

Při výběru se zaměřte nejen na design, ale i kvalitu použitých materiálů

Jestliže si chcete být jistí, že vám pořízená záclona či závěs vydrží co nejdéle, měli byste věnovat pozornost i materiálu, z nějž jsou vyrobeny. Ten by měl být především pevný a odolný, což jsou rozhodující faktory v případě životnosti. U závěsů se zaměřte i na jejich průhlednost, jež by měla být nízká. V tomto případě se tento bytový textil v mnohém podobá například povlečení, přičemž může být ještě mnohem tlustší.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *