Největším nebezpečím pro dřevo jsou plísně a houby – především dřevomorka. Najdeme ji kdekoli, její zárodky jsou všudypřítomné a zanedbaná stavba s vlhkou konstrukcí je pravým prostředím pro její rozmnožení.

Dřevomorka domácí

Vlhkost a nedostatečná výměna vzduchu je pro agresivní dřevomorku ideální. Její spory se velice rychle zahnízdí v dřevěných prvcích stavby, které pak houba dokáže úplně zničit. Odnože dřevomorky se umí dostat maltou a spárami ve zdivu do vzdálenosti několika desítek centimetrů a její sametově hnědé plodnice vyprodukují tisíce výtrusů. Houba ale také umí žít dlouhou dobu docela skrytě, aniž by o sobě dala vědět. Je schovaná v trámech nebo pod podlahou a čeká na vhodný čas. Spory dřevomorky mohou u citlivých jedinců vyvolat alergické reakce.

Hledání je první krok

Při sebemenším podezření na výskyt dřevokazné houby je potřeba provést sondy do zdiva – především u zhlaví trámů a v rozích podlahy. O stavu dřeva se můžeme také přesvědčit pohledem (charakteristická bělavá vlákna podhoubí) a poklepem. Pokud houbu ve stavení objevíme, neprodleně zahájíme kroky k jejímu zničení.

Jak na ni?

Nejlepší je vyjmout veškeré napadené dřevěné prvky, u dlouhých trámů pak z praktických i ekonomických důvodů odřízneme přibližně 1 metr za napadenou částí a trám nastavíme tesařským spojem. Novou část trámu, původní zbytek, ale i okolní zdivo silně ošetříme vhodným chemickým roztokem. Takovým nátěrem ošetříme veškeré nové i staré dřevěné prvky domu.

Každá rada pomůže

  • ke zlikvidování dřevomorky je nezbytné pečlivě odstranit všechny napadené části dřevěných prvků stavby,
  • před nátěrem ochrannou chemikálií nezapomeneme dřevo dobře očistit, především původní části,
  • nátěr ochrannou látkou několikrát zopakujeme,
  • pokud je to možné, dřevěné součásti v chemické nátěru máčíme – i po dobu několika dnů,
  • dbáme na to, aby se stavba dostatečně větrala a aby se zamezilo zatékání dešťové vody či vzlínání zemní vlhkosti.

Další dřevokazné houby

Existují i jiné dřevokazné houby, ale dřevomorka je nejnebezpečnější a také nejhojnější. Ostatní houby (trámovka, pórnatka) nejsou tak agresivní, tvoří obvykle na dřevě skvrny a mapy, ale nedokáží zničit dřevo zcela. Metody boje s dřevokaznými houbami jsou stejné jako u dřevomorky.

Tématické příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..