Pro jedny katastrofa, pro druhé nutné zlo. Abychom s ní mohli bojovat, je třeba poznat její příčiny.

Příčiny vlhkosti

Kuchyň

Vlhkost vzniká v průběhu přípravy jídla a během mytí a sušení nádobí. Používáme-li k vaření plyn, je dobré vědět, že 1 m³ spáleného plynu vylučuje do ovzduší zhruba půl litru vody ve formě páry.

Koupelna

Existuje jednoduchá metoda, jak snížit tvorbu páry: nejdřív necháme do vany natéct asi 10 cm studené vody a pak teprve pustíme teplou. Otázka je, vyplatí-li se to ekonomicky.

Rostliny, zvlhčovače, akvária a sušení prádla

To vše jsou potenciální zdroje vlhkosti ve vzduchu. Jedna dospělá osoba v klidu vyprodukuje za hodinu průměrně 0,2 dl vody svým dýcháním a pocením. Během noci dvě osoby spící v jednom pokoji vyloučí okolo 3,2 dl vody! V nově postavených budovách je zvýšená vlhkost vzduchu kvůli vysychání zdí, stropů a podlah.

Kde se ztrácí voda?

Vzduch v jedné místnosti nemůže absorbovat vlhkost neomezeně. 1 m³ vzduchu o teplotě 10°C absorbuje maximálně 10 g vody, 1 m³ vzduchu o 20°C 18 g. To, co překročí tuto hodnotu, se usazuje na zdech, stropech, nábytku a oknech. Vnější stěny cihlových budov eliminují vnitřní vlhkost díky své poréznosti – stěny mohou „dýchat“. To se nedá říct o nových materiálech, používaných ke stavbě domů dnes.

Následky zvýšené vlhkosti v bytě

  • kondenzace vody na oknech a zdech,
  • vznik plísní v rozích a za nábytkem,
  • kovové části nábytku rezivějí,
  • vzduch v místnosti je cítit zatuchle,
  • dřevěný nábytek začíná pracovat.

Řešení

Větrání. Větráme krátce, ale intenzivně 1-5 minut podle venkovní teploty. Zdi i vybavení bytu akumulují teplo. Větráme-li krátce, toto teplo se neztrácí a během chvilky dojde k výměně vzduchu. Přednostně by se měla větrat kuchyň. Máme-li v koupelně okno, necháme ho po koupeli otevřené, aby zmizely všechny stopy vlhkosti. Dveře do kuchyně a koupelny by měly zůstávat zavřené.

Ložnici větráme ráno i večer. Je-li to možné, necháme okno přes noc pootevřené. Během dne v ložnici nevypínáme topení, vychladlé stěny podporují kondenzaci vody.

Větrání v nových budovách obývaných či prázdných je obzvlášť důležité. Během topné sezóny by všechny místnosti měly být pravidelně větrány. Při dobrém počasí necháváme okna permanentně otevřená.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..