Výhody a nevýhody krátkodobých pronájmů
Výhody a nevýhody krátkodobých pronájmů

Máte nevyužívaný byt v Praze a uvažujete o krátkodobém pronájmu? Krátkodobé pronájmy skýtají řadu výhod. Můžete byt pronajímat jen dočasně, část roku nebo jen v termíny, které si určíte. Zároveň je takový pronájem výhodnější oproti klasickému. Platí se předem a vám tak odpadá strach z neplatičů, současně ceny krátkodobých pronájmů jsou mnohem vyšší a vám plyne samozřejmě vyšší zisk. Zároveň je nutné ale zmínit i nevýhody a těmi jsou jisté povinnosti, např. daňové a ohlašovací. K tomu všemu ještě přidejte čas a energii, které vynaložíte při správě krátkodobého pronájmu svého bytu.

Povinnost platit daně

Z krátkodobých pronájmů stejně jako z klasických plynou kromě zisků i jisté povinnosti. Mezi hlavní patří odvody daní. Stejně jako jiné příjmy se příjmy z pronájmu nemovitostí musí danit a vyplývá z toho i nutnost podávat každoročně daňové přiznání.

Hlášení cizinců a ubytovací poplatky

Kromě toho je u krátkodobých pronájmů navíc povinnost hlášení ubytování cizinců, kteří přijíždějí ze zemí mimo EU. V případě cizinců z EU toto platí pouze při pobytu nad 30 dní. Kromě této povinnosti se nevyhnete ani placení ubytovacích poplatků. Často je nutné si vyžádat i souhlas ostatních v rámci společenství vlastníků, abyste předešli stížnostem, což bývá největší problém při krátkodobých pronájmech.

Dobře si to spočítejte

Při krátkodobém pronájmu je také nutné počítat s časovým vytížením při předávání klíčů, úklidu a přípravě na další hosty. Předem si dobře promyslete, kdo v rodině bude jakou agendu zastávat. Zda stačíte na úklid a údržbu, případně si najmete na tyto činnosti firmu.

Nejjednodušším řešením je svěřit pronájem bytu do správy, kde se postarají nejen o úklid a údržbu, ale o celý rezervační systém včetně předání klíčů a následné kontroly stavu bytu. V kalkulaci správy krátkodobého pronájmu tak snadno zjistíte, kolik si můžete vydělat bez starostí.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *