Obsah textu
Okřídlené motto – střecha dělá domov, není pouze prázdným klišé, ale holým faktem, protože vaše střecha vám zajistí pohodu a klid ve vašem domě a ochrání vás před nepříznivým počasím. Historie střech sahá až do daleké minulosti, neboť naši předkové odjakživa stavěli obydlí, která je měla chránit před nepříznivými podmínkami. Funkce střechy v podstatě zůstala stejná i do dnešní doby, v některých případech ale střecha může být i vkusným estetickým doplňkem vašeho domu a dodat mu ten správný půvab.
Části a sklon střechy
Každá střecha se skládá zpravidla ze dvou částí: nosné konstrukce (krov) a střešní krytiny. Nejdůležitějším elementem pro tvorbu střechy je také její sklon (šikmá či plochá) a také zda-li ji budete chtít nechat zateplit, čímž později ušetříte na výdajích za topení.
Izolace
Izolace střechy vám musí poskytovat náležitou ochranu před nepříznivými počasím. Tímto mám na mysli zejména elementy, týkající se vodotěsnosti a tepelné izolace. Samotná střešní krytina musí být vodotěsná, často ale bývá doplněna samostatnou vodotěsnou vrstvou v podobě asfaltového pásu, fólie či stěrky. Zejména u plochých střech je nutné dbát na dokonalou izolaci, jinak se může stát, že do vašich pokojů bude často zatékat (typickým příkladem jsou ploché střechy panelových domů, stavěné za minulého režimu).
Terminologie částí střechy
- krov– nosná konstrukce střechy, nejčastěji složená z kovových nebo dřevěných nosníků,
- hřeben– vodorovná průsečnice střešních ploch, od které plochy sestupují,
- štít– skloněný okraj střechy mezi hřebenem a okapem nebo také část svislé stěny pod tímto okrajem,
- valba– je skloněná střešní plocha na kratší straně střechy, zabírá místo štítu.
Typy střešních krytin
Bobrovka – tato taška je klasická střešní taška, která se využívá pro pokrývání složitějších střešních útvarů- věže, vikýře, kužely a návazní úžlabí. Zejména se využívá u historických objektů k navrácení původního historického rázu. Vhodná je i pro rodinné domy, kterým dodá ten správný styl.
Rovná taška Tagelit – odpovídá novým trendům v designu střech a prezentuje se zejména v 21. století. Rovný tvar harmonicky ladí s domem a navíc zvýrazní konstrukční prvky ze skla a dřeva.
Alpská taška – je typickou betonovou taškou, která ještě není tak rozšířená mezi českými prodejci. Je to taška s povrchem upraveným speciálním granulátem- barevným křemičitanovým pískem. S touto krytinou se můžete setkat jak na nových objektech, tak na historických budovách.
Moravská taška – se vyznačuje typickým asymetrickým zvlněním, vytváří dokonalou iluzi efektu světla a stínu a dává střechám živý charakter.
Cena tašek
Cena těchto střešních krytin se liší v závislosti na tvaru, typu a velikosti tašky. Ceny se mohou pohybovat od dvou set až několika set korun za metr čtvereční. Vše záleží jen na vaší fantazii a výši bankovního konta. Ať již se rozhodnete pro jakýkoliv typ střechy, vězte, že střecha je nedílnou součástí každého domu, a trh vám nabídne nepřeberné množství střešních krytin.