Koupě nebo výstavba rodinného domu?
Koupě nebo výstavba rodinného domu?

Přemýšlíte na výstavbou vysněného rodinného domu a nevíte, zda by se vám více vyplatila stavba svépomocí, na klíč nebo koupě již postaveného domu? My vám dnes představíme všechny tyto varianty, a jaké mají výhody a nevýhody. Díky tomu si budete moci udělat obrázek a rozhodnout se, která varianta je pro vás nejlepší.

Koupě již postaveného rodinného domu

Jedna z variant je koupit si již postavený dům. S tím vám odpadá řada starostí, které se pojí s výstavbou. A ve většině případů se můžete okamžitě nastěhovat. Velkou výhodou u již postavených domů je, že lze najít takový, který stojí v opravdu žádané lokalitě, což se u pozemku v dnešní době moc říci nedá.

Na druhou stranu je velkou nevýhodou to, že rodinný dům je již hotový, místnosti jsou dané a tedy dispoziční řešení celého domu nelze tolik měnit. Mezi další nevýhody patří i technické problémy, které jsou často spojeny se staršími domy a často i nevyhnutelná rekonstrukce.

Výhody koupě postaveného domu:

 • možnost okamžitého nastěhování,
 • postupná rekonstrukce,
 • postavený dům ve skvělé lokalitě.

Výstavba rodinného domu svépomocí nebo na klíč

Máte svůj rodinný dům vysněný a chcete ho mít přesně podle vašich představ, pak se nabízí jeho výstavba rodinného domu a to buď svépomocí nebo nebo na klíč. Nejdříve ale budete muset sehnat vhodný pozemek, což je v dnešní době čím dál tím těžší.

Mnoho ploch je už zastavených a sehnat přesně takový, aby splňoval vše, co od něj požadujete a ještě za příznivou cenu, je skoro nereálné. Ale i tak se dá. Chce to mít štěstí, trpělivost a někdy i udělat nějaký ten kompromis.

Stavba domu svépomocí

Obecně lze říci, že stavba rodinného domu je opravdu náročná a o to více, pokud ji chcete stavět svépomocí. Na druhou stranu se jedná o způsob, který je čím dál tím více využíván. Jak je to možné? Asi největším tahounem je v tomto směru cena.

Často při stavbě pomáhají rodinný příslušníci, známý řemeslníci a další odborníci. Díky tomu to pak často vyjde mnohem levněji, než kdybyste zvolili stavbu na klíč.

Má to ale i svá úskalí. Pokud se rozhodnete pro stavbu svépomocí, počítejte, že se budete na to muset udělat dostatek času a trpělivosti. Vše si budete muset zařizovat sami – a to od vyřízení všech povolení, přes hledání lidí (řemeslníků a dalších odborníků, kteří jsou na stavbě nepostradatelní) až po koordinaci a kontrolu průběhu celé výstavby.

Výhody stavby svépomocí:

 • dům si postavíte přesně podle vašich představ,
 • sami si vyberete kvalitní materiál,
 • nižší cena než u výstavby na klíč,
 • možnost pozastavení výstavby (např. v případě finanční tísně).

Stavba domu na klíč

Poslední možností je stavba domu na klíč, která je nenáročná a poměrně rychlá. Ačkoli může být tato varianta náročnější na finance, ušetříte zde svůj čas a hlavně nervy. Mezi výhody výstavby na klíč patří:

 • rodinný dům podle vašich představ,
 • výstavba pod odborným dohledem,
 • rychlost výstavby,
 • smluvně daný termín dokončení,
 • záruční lhůta za případné vady.

O výhodách a nevýhodách u jednotlivých variant již víte. Teď už je jen na vás, která z variant je pro vás tou nejvhodnější.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *