House Suburban House Purple Door  - jatocreate / Pixabay

Vyhnout se placení provize realitní kanceláři může na první pohled vypadat lákavě. Řeknete si, že na samotném prodeji nemovitosti vlastně nic není, a na první zájemce se opravdu těšíte. Ovšem není všechno zlato, co se třpytí.

Podívejte se, jaké nástrahy má na vás prodej bytu bez realitky nachystány a samozřejmě i na to, jak se jim vyhnout.

Abyste neprodělali…

Jen málokdo z nás dokáže bez cizí pomoci provést dobrý odhad ceny nemovitostí. Alespoň na tento bod si tedy pozvěte odborníka. Ale nebojte se, mnohé realitky nebo realitní servery nabízejí odhad nemovitosti zdarma. Koneckonců, díky cenovým mapám a zkušenostem při tom nemusí vynaložit prakticky žádnou námahu. A nedělejte si výčitky, pokud jejich dalších služeb nakonec nevyužijete. Koneckonců, ony by je při jednání s vámi také neměly.

Tip pro vás: Prodáváte nemovitost v Brně? Vyzkoušejte realitní kancelář Brno.

Zkontrolujte si všechny právní náležitosti

Zjistěte si, jak bude vypadat návrh na vklad nebo daň z prodeje nemovitosti. I když vám katastr přímo neukáže, jaké jsou ceny nemovitostí, může vám pomoci s ošetřením některých právních vad. Mnohdy se na váš byt či dům může totiž vázat nějaké břemeno např. z dob minulých půjček apod. A dokud se o něj nepostaráte, nemůžete k prodeji nemovitosti přistoupit.

Pokud je to možné, nespěchejte

Realitní trh je sice poměrně přesycený, ovšem na prodej konkrétní nemovitosti můžete čekat týdny nebo i měsíce. A pokud přestřelíte cenu, pak třeba i roky. Buďte proto připraveni jít s cenou mírně dolů, ovšem s mírou. Příliš rychlý nebo výrazný pokles ceny vypadá podezřele.

A jestliže potřebujete peníze ihned, poptejte se na výkup nemovitostí za hotové. Počítejte však s tím, že dostanete o 10 % (i více) menší částku, než za jakou lze vaši nemovitost skutečně prodat. Na druhou stranu vám společnosti, které tento výkup nabízejí, mohou pomoci i z mnoha ošemetných problémů (například z hrozící exekuce). Vždy však platí, že jejich služby by měly být až poslední možností.

Zdroj:

https://www.maxima.cz/blog/odhad-nemovitosti-proc-se-ceny-lisi-a-jak-se-v-nich-vyznat/
https://www.maxima.cz/blog/vykup-nemovitosti-vykup-domu-a-bytu-za-hotove/
https://www.maxima.cz/blog/bez-realitky-na-co-si-dat-pozor-pri-prodeji-bez-realitni-kancelare/

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *