Miminka jsou velkou radostí v lidském životě, ale ne všechny dny se dovedou správně poprat s nejrůznějšími potížemi. Může je něco pobolívat a hned máte místo usměvavého uzlíčku pěkně plačtivý až vzteklý. Miminka a malé děti se často potýkají s bolestí bříška. Kojenecká kolika může být jednou z příčin jejich trápení.

Projevy kojenecké koliky

Pokud kojence trápí bolesti bříška, nahlas pláče a může se ozývat i křikem. Obyčejně u hlasového projevu napíná nožičky a přitahuje je k bříšku. Jeho obličej rázem mění barvu na rudou. Plyny se v lidském těle objevují přirozeně. Většina z nich se vstřebává ve střevech, ostatní se dostávají ven konečníkem. V případech, kdy dojde k narušení rovnováhy mezi odchodem plynů a jejich tvorbou, se objevují potíže – buď odchází plyny z těla nadměrně, nebo naopak neodcházejí. První případ bývá nepříjemný, ale neprojevuje se bolestí. Druhým případem je známé nadýmání. Jedinec má nafouklé břicho, křeče a rád by si ulevil. Novorozenecká kolika je do jisté míry způsobena také nezralostí trávicího ústrojí v prvních měsících po narození. Dětské koliky a břišní bolesti však mohou ukazovat na závažnější poruchu zažívacího ústrojí.

Nepodceňujte zažívací problémy u dětí

Je pochopitelné, že bolesti bříška musí rychle ustoupit, aby se dítě zbytečně netrápilo. Vyzkoušet můžete masáže, úlevové polohy, dítě noste. Pokud nic nezabírá, zajděte k lékaři. Jak se zbavit nadýmání? Kojenecké kolice dále ulevíte teplými obklady na bříško, teplou koupelí, hlazením po zádech nebo poplácáváním po zadečku. Ulevíte pomocí houpání v kočárku, kolebání i tichým mluvením. V lékárně jsou k dostání i speciální Espumisan kapky pro kojence, které uleví při potížích s nadýmáním. Espumisan pro kojence a pro děti pomůže rozpadání plynu. Pro kojence je určeno dávkování 5 – 10 kapek před kojením nebo je dejte do kojenecké výživy v lahvičce.

Similar Posts

13 komentářů

 1. Naše Verunka se asi třetí den po porodu začala prohýbat, brečet…nevěděli jsme, co s tím… sestřička nám pak začala dávat Espumisan před každým kojením…koupili jsme kapičky i domů a musím říct, zaplať pánbůh za ně! den ode dne bylo líp a líp. V záchvatech jsme bříško nahřívali teplými obkládky a chovali v tygříkovi – to měla Verunka nejradši 😉

 2. Souhlasím, Espumisan nás zachránil, protože se může dávat dětem již od narození! Vyjde i cenově dobře, protože lahvička stojí kolem 90,- a vydrží až 3 týdny 😉 Cvičíme s nožičkama a masírujeme bříško 😉

  1. Taky jsem se nalévala fenyklovým čajem a jedla skoro jen suché staré pečivo, ale jakmile jsme nasadili malému Espumisan, mohla jsem se konečně i normálně najíst. 🙂

   1. No čaje u mně moc nefungovaly, a to jsem jedla fakt podle všech zaručeně protinadýmavých receptů během kojení a prolévala se fenyklem a kmínovým odvarem – stejně to nebylo nic platné a malý se kroutil jak žížala a plakal, byl celý rudý, tak jsme nasadili Espumisan a za pár dní bylo po potížích.

 3. Já jsem prvně sáhla po fenyklovým čaji, že to třeba zabere. Přidala jsem masáže a cvičení, ale nic:-( Naše dcera zřejmě při kojení spolyká hodně vzduchu 🙁 Tak jsem tedy taky dala na radu doktorky a zkusila Espumisan. Je to s ním o dost lepší. Prý působí jen ve střevech a dál do organismu se nevstřebává, tak jsem ráda…

  1. Spolykaný vzduch u nás problém nebyl, syn se krásně přisál hned napoprvé, ale bříško ho potrápilo taky, naštěstí to vyřešily kapičky Espumisan.

 4. Já jsem přemýšlela nad tím spolykaným vzduchem a teda pořídila jsem tu antikolikovou lahvičku… do mlíčka také nakapu Espumisan a naučila jsem se na kurzu polohy – klubíčko, koník a tygřík – a opravdu jdou prdíky pěkně ven …

 5. Já popíjela fenyklovo-kmínový odvar a dbám na rozumnou nenadýmavou stravu… ale i tak nás prdíčky občas pěkně potrápili 🙁 hlavně večer 🙁 Takže jsme také sáhli po Espumisanu – a fakt zabral perfektně!

 6. tak to je první věc, při kojení dodržovat zásady správné výživy kojící maminky, ale ne vždy to stačí, někdy má miminko takové potíže s bříškem, že to samo o sobě nepomůže. Já si pořídila kapičky Espumisan a když jsem viděla, že malý stejně přes všechny diety pláče, dávala jsem mu kapičky před každým krmením, a to nám zabralo na koliku.

 7. Naše dcerka měla koliku dost silnou, takže nějaký fenykl nebo kmín vůbec napomáhal. Takže jsme dávali pravidelně před každým kojením Espumisan, 1x denně probiotika a hodně jsme bříško masírovali nebo jsme cvičili, aby se peristaltika rozhýbala… den ode dne to bylo lepší…hlavně ty kapičky si myslím pomohly.

 8. Pokud bříško bolí trošku, možná pomůže fenyklový čajík nebo obkládek… Naší dceři bohužel babské rady nepomáhaly, a tak jsme také dali na doporučení a začali dávat pravidelně Espumisan…a pomohl!k tomu jsme začali chovat v tygříkovi a bříško polevilo.

 9. Já jsem byla z bolení bříška vystrašená, tak jsem se raději poradila s doktorkou. Ujistila mě, ať se nebojím Espumisan dát, že působí jen ve střevech… a je fakt, že po pár dnech pravidelného užívání bylo zlepšení znát. Jsem ráda, že se dceři ulevilo.

 10. Bolení bříška – kolika – je hrozně nepříjemná věc a málokterému miminku se vyhne. U nás to bylo také tak. I přes důsledně dodržovanou dietu pro kojící matky se stejně prdíky dostavily a musela jsem začít dávat kapičky Espumisan. Zabraly rychle a dávala jsem je pak až skoro do půl roka, pro jistotu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *