Stare HradyPěkné dny, které jste celé mohli se svými dětmi trávit venku, a vaše ratolesti si zábavu vždycky našly, jsou pomalu pryč. Listí na stromech zezlátlo a zčervenalo, jako by se stydělo, že se pořád ještě zuby nehty drží, ale přibývá dnů, kdy už začíná být lezavo a těžko předpokládat, že to bude lepší. Dětem jsou dny doma dlouhé a vy vymýšlíte, jaký program třeba na víkend jim můžete připravit. Zkuste je vzít do pohádky – lépe řečeno do domova pohádkových bytostí, které sídlí ve starobylých Starých Hradech.

Staré Hrady leží v malebné krajině Českého ráje a najdete je mezi Mladou Boleslaví a Jičínem, kousek od obce Libáň. Od Prahy vás sem přivede rychlostní silnice na Mladou Boleslav, kde odbočíte do pěkné krajiny směřující na Jičín. Hrad a zámek Staré Hrady se po koupi v roce 2007 rodinou Sukových proměnil na objekt, jehož nejvděčnějšími návštěvníky jsou právě děti. Nikde jich tolik pohromadě nenajdete a také jinde nemají pohádkové bytosti tolik kouzla, jako právě v místech s nenahraditelnou tajemnou atmosférou starobylého hradu. A tak Staré Hrady jsou doslova a do písmene pohádkové.

Strašidla, kterých se děti nemusí bát
Pro děti je návštěva pohádkové říše, Starých Hradů, nevšedním zážitkem. Často se sem se svými rodiči opakovaně vrací, neboť pokud ze zprvu třeba trochu bály, třeba pohádkového čaroděje Archibalda I. a dalších čarodějů, čarodějnic, čertů a strašidel, brzy zjistily, že nic špatného jim zde nehrozí. A tak je sem opětovně táhne touha zážitek si zopakovat a srdnatě vyrazit mezi pohádkové bytosti, včetně milých skřítků a krásných princezen. Těchto nadpřirozených bytostí na hradě najdete na dvě stovky. Kdo se tady má vyznat, napadne vás, ale při ruce jsou šikovní pomocníci, průvodci hradem. A nejsou ledajací. Někdy vás expozicí provází princezna, jindy čarodějnice, výjimkou není ani vodník nebo čertice.

Hradem vás provedou pohádkové bytosti
Jak jindy děti bývají nezáživnými výklady při prohlídkách historických objektů unuděné, tady se to rozhodně nestává. Veškeré povídání je více než zábavné a navíc tu na malé návštěvníky čekají různé soutěže a hádanky, spolu se spoustou zábavy. Městské děti pak valí oči nejen na pohádkové bytosti, ale často také na zvířátka, která tu žijí v Čarodějné Bestyjole. Jsou mezi nimi ovečky, kozičky, slípky, bažanti, perličky a další zvířátka a děti tu mají jedinečnou možnost si je pohladit a zkusit je i nakrmit.

Jó, to za císaře pána….
Větší děti a dospělí návštěvníci pak ocení prohlídkový okruh vedoucí hradní i zámeckou částí, který je nazvaný „Jak se žilo za císaře pána Františka Josefa I.“ Pokud vás zajímá, kde se vzala tak ucelená sbírka milých předmětů, pak její začátek je třeba hledat v rodině Sukových, která objekt zámku a hradu vlastní. Celou řadu let sbírali tyto předměty, ale pro svou sbírku z období vlády Františka Josefa I. neměli dostatečně reprezentativní prostory. Až se zakoupením Starých Hradů se situace změnila a tak se nyní z této krásné expozice můžete těšit i vy. Spatřit můžete dokonce i kupecké krámky, koloniál či c. k. hostinec v jejich původní podobě. Ve sbírce je celá řada předmětů, které vás seznamují s životem prostých lidí, ale také měšťanů a šlechty v období vrcholu habsburské monarchie.

Na nadcházející podzimní období je připravena celá řada zábavních programů, včetně dračí pohádkové prohlídky a dokonce i pohádkového Posvícení spojeného s vepřovými hody.

Kdy na Staré Hrady?
Leden až duben:                               10.00 – 17.00 hod. (denně mimo pondělí a úterý)
Květen, červen, září:                         9.30 – 17.00 hod. (denně mimo pondělí)
Červenec, srpen:                                 9.30 – 18.00 hod. (denně)
Říjen, listopad, prosinec:             10.00 – 17.00 hod.  (sobota, neděle, svátky, prázdniny)

 
 

Další příspěvky na Spokojenarodina.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..