Cerveny UjezdSměrem na západ od Prahy, nedaleko ní čeká na své návštěvníky hrad Červený Újezd. Že se jedná o batole mezi hrady, není žádná nadsázka. Tento soukromý objekt byl totiž vystavěn v letech 2001 – 2002. Nezažil intriky a války, ale něco úplně jiného – těší se zájmu návštěvníků a má pro ně celoročně otevřené své brány.

Muzeum českého venkova za zdmi hradu
Napodobeniny historického hradu ve svých interiérech ukrývá ojedinělé Muzeum českého venkova. Ojedinělé tím, že zde najdete hned na čtyři tisíce exponátů, které vám představí každodenní venkovský život. Můžete vidět nástroje a předměty, které bývaly nedílnou součástí hospodářství a dílen řemeslníků. Můžete nahlédnout do dílny řezbáře, kováře, mistra ševce, spatřit předměty, které potřeboval každý správný řezník k pořádné venkovské zabijačce a mnohé další. Uvidíte zde vybavené světničky panímám a hospodářů Čech, Moravy i Slovenska, potěšíte se pohledem na kroje a rozličné předměty lidové kultury. A protože přes to všechno jste na hradě, nechybí zde ani Rytířský sál a Zbrojnice, která vás provede expozicí zbraní, které řada lidí zná jen z pohádky…

V zahradách hradu čeká překvapení
Součástí hradního areálu je rozlehlá zahrada a můžete se zde za pěkného počasí seznámit s řadou pěkných dřevin a květin. A protože v zahradě v ohradě u salaše jsou také ovce a navíc je tu situován vesnický skanzen se špejcharem, větrným mlýnem a mnohým dalším, vydat se sem můžete i v zimním období a stále se budete mít čím těšit a na co se dívat.

Na nudu není prostor
Na letní měsíce si hradní pán nachystal pro návštěvníky různé akce. Můžete zde vidět ukázky tradičních řemesel, vystoupení šermířů, tanečníků, „potulných“ herců a hudebníků. Na Červeném Újezdě to zkrátka žije a rozhodně to není nudné místo. Je to přesně ten pohádkový hrad, kde si každou chvíli zde strávenou užijí i vaše děti.

Dejte si do nosu v Krčmě
Pokud vám vyhládne, určitě zamiřte do zdejší stylové restaurace Krčma. Můžete si tu dopřát staročeské a lidové pochoutky. Na jídelním lístku jsou například takové pochoutky, jako je bramborová polévka s houbami, pstruh po vesnicku s pečeným bramborem, špekáčky zapečené na černém pivu, kuřecí křídla na medu, kančí steak s šípkovou omáčkou, staročeské bramborové lokše s uzeným a mnohé další. Sladkou tečkou je třeba staročeský trhanec se švestkami a mákem či tvarohový koláč…

Kdy na hrad? Po celý rok!
Hrad Červený Újezd má otevřeno celoročně od čtvrtka do neděle od devíti do šestnácti hodin, v restauraci pak můžete posedět ve stejné dny od jedenácti do dvaceti, v sobotu až do dvaadvaceti hodin. Do Červeného Újezda vás přivede pražský okruh, poté silnice směr Hostivice – Jeneč – Červený Újezd. Při hradu se nachází parkoviště. A jedna zajímavost na závěr: řadu předmětů, které zde uvidíte, si můžete také koupit, má to jen jedno malé ALE – jedná se o zdařilé kopie exponátů.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..