Vyvojova dysfazieNe všichni rodiče mají to štěstí, že jejich dítě je naprosto zdravé a zcela v pořádku. Dítě se začíná projevovat, usmívat, později roztomile žvatlat a neuplyne mnoho času a milovaná ratolest začíná mluvit. Možná si trochu šlape na jazýček a ne každému slovu je rozumět, ale učený z nebe nespadl. Však ono to dohoní……….

Tak tohle je scénář všech rodičů a jejich potomků. Jenže někdy to pokračuje trochu jinak. Dítě se snaží mluvit, ale nerozumíte mu, má svou vlastní řeč, případně vydává pouze zvuky nebo nemluví vůbec. Zkraje si člověk říká, že každé dítě je jiné a že to je jen otázka času, kdy i jeho potomek začne vesele rozmlouvat. Ovšem může se stát, že tato situace se nemění a dochází vám, že něco není v pořádku. V takovém případě se nejčastěji jedná o vývojovou dysfázii, poruchu postihující vývoj řeči. Toto postižení mozkových řečových center mívá velice různorodý charakter. V lehčích případech dítě mluví svou vlastní řečí, má svůj vlastní slovník. Ten je srozumitelný většinou pouze jeho nejbližším, většinou mamince. Komolí slova, neumí skloňovat ani časovat, výrazný je nesprávný slovosled. V horších případech dítě vydává nesrozumitelné zvuky a má velké potíže s porozuměním mluveného slova. Příčinou vývojové dysfázie je porucha centrálního nervového systému – mozku a především jeho řečové a sluchové oblasti. Příčiny mohou být různé a mohou sahat do doby těhotenství, porodu a novorozeneckého údobí života. Příkladem je toxické poškození plodu, porodní trauma, dlouhodoběji probíhající novorozenecká žloutenka a jiné. Dysfázii diagnostikují odborní lékaři. Jelikož se netýká jen mozkové části, ale rovněž sluchu a mluvení, při následné péči je důležitá spolupráce dětského neurologa, logopeda a foniatra a vhodné je i zapojení psychologa. Dítěte se mohou totiž dotýkat problémy v oblasti vnímání a myšlení.

Jak poznat, zda je dítě „jen“ opožděné, nebo postižené vývojovou dysfázií?
Pakliže je porucha patrná a projevuje se výrazně, pravděpodobně situaci začnete řešit sami od sebe. Zpozornět byste však měli vždy i v takovém případě, že dítě slovní zásoba dítěte je chudá, nesprávně skloňuje, nedokáže používat slovní spojení a celkově je stavba jeho vět gramaticky nesprávná. Dítě s dysfázií není schopno řadit skladbu hlásek do slabik a slov, nezvládá věty a jejich obsahovou úroveň. Dítě má špatnou dynamiku, rytmus a melodii řeči. Dítě s touto poruchou mívá porušené smyslové vnímání a často také zrakové vnímání. Doprovázet jí může pravolevá orientace, potíže při rozlišování předmětů proti pozadí, potíže s optickou pamětí. Tyto děti mohou mít i postiženou jemnou i hrubou motoriku. Ve škole se pak problémy mluveného slova promítají do čtení a psaní a bez správného vedení se prohlubují. Pakliže se vám zdá, že dítě nerozumí vašim slovům, nebo nemluví tak, jak by asi odpovídalo jeho věku, neváhejte a obraťte se na svého pediatra. Ten zváží a rozhodne, zda je dítě třeba „jen líné“, nebo se jedná o situaci vyžadující vyšetření a péči odborníků.

Má dysfázie řešení?
Po všech těch špatných je ale i pozitivní zpráva: při včasném podchycení a náležité rehabilitaci lze důsledky dysfázie a následný dopad na rozvoj dětí zmírnit, nebo dokonce zcela zatlačit do pozadí. Připravte se však na tvrdou práci, která se bude dotýkat vás i dítěte. Při těch nejlehčích formách bude postačovat terapie v rámci rodiny, avšak samozřejmě ve spolupráci s odborným pracovníkem – např. logopedem. Tam, kde je postižení většího rozsahu se terapie vývojové dysfázie provádí na logopedických pracovištích, ve speciálních pedagogických centrech a podobných zařízeních. U těžkých forem přichází na řadu Centrum alternativní komunikace, kde se dětem věnují odborní pracovníci věnující se jiným komunikačním technikám. Pokud se podobný problém týká i vás, je třeba jej začít aktivně řešit. Bude to náročné na váš čas, neboť např. malé děti neudrží dlouho pozornost a musíte se k rehabilitačním technikám vracet mnohokrát za den, ale stojí to za to. Znatelné pokroky vašeho dítěte pro vás budou tou největší odměnou.

 

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *