Vrstvene obleceniPři sportu, náročných pohybových aktivitách či v extrémních klimatických podmínkách si uvědomíte, jak chytrým řešením je vrstvené oblečení. Umožňuje cítit se po celou dobu v teple a suchu, což umožňuje kvalitní způsob odvádění potu ven od těla. Nestačí však na sebe vzít to, co vám právě padne do ruky proto, že nese označení funkčního oblečení. Vrstvení má svá pevně daná pravidla. Jen tak vám zaručí komfort nošení a tepelnou pohodu.

Tři vrstvy pro tělesnou pohodu
Moderní systém vrstveného oblečení se skládá ze tří základních vrstev – sací, izolační a svrchní. Každá z nich zvlášť funguje jako specifický ochranný prvek proti vlivům počasí. V některých případech se navíc užívají ještě další, tak zvané super izolační vrstvy.

První vrstva
První vrstva odvádí pot z povrchu těla, což je důležité jak v létě, tak v zimě. Udržuje suché a pohodlné mikroklima u pokožky. Je důležité, aby tato vrstva byla komfortní, na omak příjemná a také aby tělo obepínala. Jedině tím bude zajištěn optimální odvod vlhkosti od vaší pokožky. V současné jsou k výrobě této první vrstvy, tzv. termoprádla, používána především speciálně tvarovaná syntetická vlákna nebo přírodní vlna. Někteří výrobci nabízí speciální materiál, jenž díky nepravidelné síti vláken vytváří četná kontaktní místa pro ideální vzlínání tělesného potu. Antimikrobiální účinky zajišťuje příměs NANO stříbra uvnitř struktury a navíc také eliminuje zápach. V nabídce se často objevuje rovněž vlněné termoprádlo z materiálu Merino. Ovčí vlna je díky příjemnosti materiálu v současné době velice oblíbená a navíc je vhodná i pro alergiky a astmatiky.

Druhá vrstva
Druhá vrstva oblečení zajišťuje tělu termoizolaci a dopřává mu optimální teplotní komfort. Tato vrstva musí být z prodyšného materiálu, aby se pot a tělesná vlhkost nehromadila mezi jednotlivými vrstvami a byla spolehlivě odváděna směrem ven od těla. Častou volbou jsou produkty z materiálů Polarsoft, které jsou vyrobené na bázi fleecové pleteniny, některé z nich obsahují také příměs elastanu. Rovněž výtečnou volbou jsou výrobky ze softshellového materiálu, jenž vynikají výtečnou termoizolací, mají také vysokou mechanickou odolnost a implementovaná membrána jim zaručuje dostatečnou voděodolnost a prodyšnost.

Třetí vrstva
Třetí vrstva je vrstvou ochrannou. Jejím úkolem je chránit vás před nepříznivými klimatickými vlivy, jakými je déšť, sníh a vítr. Zároveň ale musí být dostatečně prodyšná, aby mohla odvádět tělesnou vlhkost od těla. Tuto vrstvu volíme podle ročního období a podle druhu aktivit jenž plánujeme v přírodě provozovat. Trend současné doby nám říká, že je dobré je-li svrchní vrstva opatřena membránou s vyváženým poměrem prodyšnosti a voděodolnosti. Membrána je aplikována za pooci různých technologií několika kvalitativních úrovní a tak vznikají třívrstvé, dvou a půl vrstvé a dvouvrstvé materiály. Každá sportovní aktivita vyžaduje kombinaci membrány s odpovídajícím vhodným materiálem. Ten může mít příměs elastanu, což umožňuje lepší volnost pohybu, nebo je materiál pevný, čehož výhodou je jeho snadná sbalitelnost, což ti, kdo se pohybují v přírodě jistě ocení. Svrchní vrstva bývá opatřena navíc řadou „vychytávek“, lépe řečeno technických detailů.  Mohou jimi být například systém odvětrávání, regulovatelná kapuce, sněhový límec,  a další. Ty podporují funkčnost celého systému vrstveného oblečení.

Super izolační vrstva
Super izolační vrstva pak napomáhá ke zpomalení ztráty tepla a k její výrobě se používá duté vlákno a peří.

Vrstvené oblečení ocení dospělí i děti
Vrstvené oblečení je důležité v každém věku. Oceníte jej i u velmi malých dětí, které se často a brzy zpotí a díky tomuto systému oblečení můžete eliminovat negativní důsledky, které často nastanou, je-li dítě nevhodně oblečené. Není proto náhodou, že vrstevný systém oblečení si získává stále více příznivců. Zajišťuje efektivní způsob, jakým lze i v náročných klimatických podmínkách udržet tělo v tepelné pohodě, bez podchlazení či naopak přehřátí.

 

 

Další příspěvky na Spokojenarodina.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..