Rostoucí ceny energií útočí na rodinné finance ze všech stran a stále aktuálnější je otázka, kde by se mohly ukrývat případné rezervy. Možná právě způsob vytápění vašeho bytu může být jednou z odpovědí.

Řada tepelných ztrát může vznikat díky přetápění a následnému větrání. Naše babičky tomu říkaly: „Topit pánu Bohu do oken.“ Vhodnou regulaci topení umožňují termostatické kohouty na radiátorech, díky nimž je možné nastavit požadovanou teplotu ve vytápěné místnosti a snížit tak náklady na vytápění o nezanedbatelnou částku. Vhodným obdobím pro jejich instalaci jsou letní měsíce, kdy probíhá v bytech odstávka topného systému a ani v rodinných domech se netopí. Pokud se pro termostatické ventily rozhodnete, svěřte jejich instalaci odborné firmě.

Dalším „žroutem tepla“ bývají špatně těsnící okna. Pokud neuvažujete o případné výměně stávajících oken za nová, s moderními izolačními skly, můžete využít levnější variantu a osadit okna izolačními foliemi. Jejich cena se pohybuje zhruba okolo 500 Kč za jeden metr čtvereční. Můžete také třeba využít některá ze speciálních profilových těsnění, která jsou na trhu v bohaté nabídce. Zkontrolujte rovněž tmel na oknech a je-li v některém místě poškozený, před zahájením topné sezóny jej opravte.

Možná to ani netušíte, ale dokonce i změnou v interiéru můžete zvýšit účinnost topení. Jednou z chyb jsou například dlouhé záclony, které překrývají radiátory, druhou častou nábytek postavený v těsné blízkosti radiátorů. Stačí na zimu pověsit záclony, které sahají kousek nad radiátory a nábytek přestavět tak, aby nebránil průchodu tepla do prostoru. Zvýšit účinnost vytápění lze instalování odrazových fólií za stěnu za radiátory.

Pokud potřebujete vyvětrat byt, pak větrejte raději krátce a často, než třeba jednou za den delší dobu. Dlouhé větrání totiž ochladí stěny, které se musí znovu ohřát.

Ne pro každého je možným řešením výměna oken za nová, nebo dokonce zateplení fasády. Jak je vidět, existuje však celá řada nenáročných možností, jak můžete dosáhnout úspory tepla a následně tím i financí.

Další příspěvky na Spokojenarodina.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..