Ne vše, co pěstujeme za záhonech našich zahrádek, slouží k uspokojení chuťových buněk. Mezi hojně rozšířenou rostlinku, která spadá do této kategorie, patří také okrasná dýně. Její plody, pro které je pěstována, jsou stále častěji k vidění třeba na zápražích domů, která barevně rozzáří, nebo v kuchyních a pokojích, kde vytváří neopakovatelná zátiší. Jsou to tykvičky od maličkých roztomilých až po obry různých tvarů a barev.

Okrasné dýně se pěstují nejčastěji na záhonech, kde vytváří půdo pokryvný koberec. Mohou se ale stejně dobře pnout po oporách, jakými jsou třeba ploty, pergoly či různé konstrukce. Je možné je pěstovat i ve velkých nádobách třeba na terasách nebo balkonech. Jejich husté dekorativní listy jsou velice výrazné a přes léto tak tyto rostliny působí jako malé zelené oázy. Na sklonku léta se pak dočkáme chvíle, kdy se jejich plody začínají vybarvovat. Co kus, to překvapení. Nejrůznější tvary, nejroztodivnější barvy a vzory jsou pokaždé nefalšovaný originál.

I vy se můžete dočkat na příští podzim barevných tykviček. Stačí k tomu kousek slunečného místa a dobrá výživná půda. Semena dýní se vysévají od poloviny května do záhonu ve vzdálenosti půl metru od sebe. Pakliže hodláte nechat rostlinu šplhat do výše, postačí rozestup menší, přibližně 30 –40 cm. Plody, které leží na zemi, je dobré podložit plochým kamenem, nebo třeba neglazovanou dlaždicí. Ochráníte je tak před vlhkostí a hnitím.

Okrasné dýně se sklízí nejčastěji v září a říjnu, kdy jsou dobře vyzrálé a krásně vybarvené. Jejich dostatečná zralost je důležitá, neboť nezralé plody mají sklony k brzkému hnití. Jak poznat, že je tykvička zralá? Slupka takového plodu je tvrdá, neleskne se, na stonku se tvoří malé suché praskliny. Pouhá dostatečná zralost však není jedinou podmínkou toho, aby dýně nehnily. Je nutné je nechat doschnout na slunci, občas obrátit a v každém případě zamezit jejich navlhnutí. Tento proces dosychání trvá přibližně jeden týden. Prevencí proti kažení je ponechání delší stopky a následné přestříknutí bezbarvým lakem. Z takto ošetřených tykviček můžete mít radost až do jara.

Další příspěvky na Spokojenarodina.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..