Pokud nevíte co znamená výraz „dula“ pak je to slovo označující speciálně vyškolenou ženu, která poskytuje pomoc rodícím ženám. Ačkoliv jsme si zvykli, že na porodní sály doprovází nastávající maminku většinou manžel či partner, případně kamarádka, dula má v této oblasti své pevné místo. Poskytuje rodící ženě emocionální podporu a je jakýmsi kruhem bezpečí v moři neznáma. Na rozdíl od laiků ví přesně co která doba porodní obnáší a co může ženu přivádějící na svět miminko čekat.

Poskytuje však potřebné informace nejen při porodu, ale již v době přípravy na něj a mnohdy také i v období po narození miminka. Nejedná se o zdravotnici, ale o speciálně vyškolenou ženu. Kritéria pro získání certifikátu jsou přísná a stát se dulou může opravdu jen žena s mimořádnou dávkou empatie a taková, která svou osobností dokáže být rodící ženě skutečnou oporou. Plus představuje však nejen pro rodičku, ale mnohdy i pro personál porodnice. Porodní asistentky nemívají tolik času, aby se mohly věnovat jen jedné jediné ženě…

Doprovázet ženu během porodu dulám připadá smysluplné a užitečné, uvědomují si význam pohody během porodu pro rodící ženu i pro miminko. Jedna z dul se podělila o svou zkušenost:

„Těsně po revoluci jsem se začala věnovat energii reiki, poznávala sílu účinku stromů a bylinek a nakonec mě cesta přivedla až do kurzu pro duly. Vždy jsem v sobě měla silnou potřebu pomáhat lidem. Možnost usnadnit těžké chvíle předcházející nejkrásnějšímu okamžiku v životě ženy, kdy poprvé vidí své miminko, mě velice zaujala. Cítila jsem, že to je přesně ono. To, co chci dělat, čemu chci věnovat tolik času, kolik jen budu moci.“
Tato žena jako dula obstála, získala certifikát a stala se pomocnicí rodících žen na plný úvazek.

Zdůrazňuje ženám, aby se jí ptaly na cokoliv, co je zajímá a z čeho mají obavy. Velmi důležité je totiž to, že strach a obavy při porodu neprospívají ani mamince, ani dítěti a jsou to dokonce faktory, které dokáží samotný porod brzdit. Přitom stačí už jen to, když má žena jistotu, že s ní během porodu bude někdo, koho se může kdykoliv  a na cokoli zeptat. Čekání na miminko je někdy velmi zdlouhavá záležitost, vyvolávající stres, zmatek v hlavě a spoustu otázek. Dula se může stát oporou nejen pro rodičku, ale také pro jejího partnera. Je tou, která vnáší do porodu tolik potřebný klid. Pakliže se muž rozhodne být u porodu a pár navíc využije i přítomnost duly, již během přípravných setkání nastávající rodiče dula učí např. jednoduché, ale účinné masáže, které mohou ženě při porodu velice pomoci. Učí muže, jak se lze do chvílí očekávání miminka aktivně zapojit. Hovoří s nastávajícími rodiči o představách ženy o porodu, o všem, co je zajímá. Pomáhá sestavit porodní plán.

„Někdy se mě lidé ptají, proč maminky volí dulu. Proč ji někdy upřednostní před přítomností otce dítěte, nebo proč si ji přejí i když partner je u porodu. Odpověď je jednoduchá: často totiž stačí přítomnost duly jako ženského elementu. A ne každý muž porod zvládne tak, aby byl ženě oporou. Někdy se stane i to, že rodička má dost starostí nejen sama se sebou, ale nakonec ještě obavy o partnera, kterého pohled na bolest partnerky úplně vykolejí.“

Co na duly v porodnicích říkají zdravotníci? Zkušenosti s personálem porodnic jsou různé. Někde jsou lékaři i porodní asistentky na pomoc dul zvyklí a jejich pomoc vítají, ale stále ještě jsou i takoví, kteří zřejmě z důvodu nedostatku informací nevnímají jejich pomoc jako žádoucí. Pakliže se sejde na porodnickém oddělení víc rodiček najednou, může být však dula porodní asistentce při její práci velmi nápomocná. Tam, kde si to již vyzkoušeli, se cesta dulám stále více otevírá. Důležité je však říci, že dula nepřebírá zodpovědnost za rodičku, jen může asistentce výrazně pomoci.

„Maminky se často obávají, jestli stihnu přijet do porodnice včas. Snažím se sjednávat si doprovody tak, aby se termíny jednotlivých maminek případně nesešly. Na telefonu jsem vždy a všude, v každou denní i noční dobu.“

Dula neodjíždí hned po porodu. Pokud si žena přeje, poradí jí s kojením a se vším, co novopečená maminka ještě potřebuje vědět. Nezdržuje se ale zase příliš dlouho, aby nerušila novou rodinu vychutnávající si štěstí, které prožívá. Loučívá se s tím, že si že zavolají nebo napíšou, pokud by maminka chtěla cokoliv vědět, nebo by potřebovala pomoc. Mnohdy pak dojíždí do rodiny a pomáhám třeba s koupáním miminka, radí při kojení apod.

Služba duly není hrazenou žádnou zdravotní pojišťovnou a může se zdát, že vzít si dulu k porodu je „zbytečný luxus“. Ty ženy, které jejich služeb využily, svou dulu však ve většině případů vyhledávají i v případě dalšího těhotenství. Shodují se na tom, že dula jim byla v jejich „těžké hodince“ skutečným přínosem.

Další příspěvky na Spokojenarodina.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..