FerratyHledáte zábavu pro celou rodinu, která by měla nádech adrenalinu, a přesto byla bezpečná? Co takhle zdolat skalní masiv?

Už i u nás se objevují ferraty, čili zajištěné cesty v horském terénu. Jsou vybavené jistícími lany, železnými stupačkami a dalšími pomůckami, které vám umožní jedinečný zážitek. U náročnějších ferrat lze výstup srovnat s takovým, který je běžně dopřán jen milovníkům lezectví. Na ferratě můžete zažít nenahraditelný zážitek s opojným pocitem zdolání skalního masivu. A je to zábava, kterou si můžete dopřát s celou rodinou. Pokud se hodláte vydat na ferratu, musíte mít veškeré vybavení vlastní a nezapomeňte na ochrannou přilbu a na pevnou obuv.

Za ferratou do Semil
V České republice najdete zatím ferrat jen několik. To v sousedním Sasku na ně narazíte mnohem častěji. Kam u nás tedy za nimi vyrazit? Jednu menší, vybavenou žebříky, najdete v Šilinkově dole. Další, cvičná ferrata Harrachovka s převýšením 35 metrů, se nachází u Tábora. Prozatím je však asi nejznámější a nejhodnotnější Vodní brána u Semil. Tato ferrata má převýšení 100 metrů a je označena stupněm obtížnosti C. Výstup na perfektně zajištěnou stěnu trvá asi hodinu. Po celé délce je uchycené ocelové lano, výstup usnadňuje velké množství přírodních stupů. Na začátku na vás čeká jedna krátká mírně převislá pasáž, další úsek není nikterak exponovaný. I proto je ferrata vhodná také pro začátečníky, ale pro osvojení správných návyků a učení je vhodný doprovod někoho zkušenějšího.

A jak takový výstup vypadá?
Start Vodní brány je přímo u vody. Na začátku, kdy máte ještě nejvíc sil, přichází asi nejobtížnější část cesty, protože se tu nachází mírný převis. Další cesta drží vaše nohy na skále a chce to jen si tak trochu zahrát na kamzíka. Ovšem jištěného. Na cestě jsou pak ještě další dvě náročnější místa, ale překážky jsou od toho aby se překonávaly a kvůli tomu tady jste. Na procházku po rovině se přece můžete vydat klidně na Václavák… Nyní stačí se pořádně držet, zapřít o skálu, zatnout zuby a říci si, že to je výzva. Nebojte se, během stoupání si můžete i vydechnout. K tomuto účelu slouží odpočinkové plotny, které následují po každém náročnějším úseku. Dosažením vrcholu a zápisem do vrcholové knížky však vaše malé dobrodružství ještě nekončí. Čeká vás totiž cesta dolů. V první chvíli se vám to může zdát nemožné a slabší povaha je schopna tvrdit, že na vrcholu zůstane už napořád…lano mizí dole v dolíku a jen ten pohled vám může přivolat závrať. Stačí překonat prvních pár metrů a je to zase v pořádku. „Strašidelnější“ úsek teprve přijde – sestupová skalka na Jeptišce vám může malinko zamotat hlavu.  Když pak sestoupíte, máte na vybranou: můžete sestoupit kolem lesa dolů k vodě, nebo si dopřát ještě trochu romantiky a zážitků a vydat se druhou trasou, kde musíte ještě trochu lézt.

Rádi byste věděli, kde Vodní bránu hledat?
Semily najdete snadno. Ferrata se nachází za sídlištěm, za nímž se vydáte po nezpevněné cestě k bloku garáží. Zde zaparkujte auto (místo je asi tak pro čtyři vozy) a dál jděte pěšky po proudu řeky.

Poznejte okolí
Pokud byste chtěli výstup na ferratu spojit s poznáním zdejšího okolí, můžete se vydat třeba na procházku romantickým údolím Kamenice. Mezi další zajímavé turistické cíle patří nepochybně zřícenina hradu Frýdštejna, malebná obec Malá Skála a Panteon, který vznikl ve zříceninách strážního skalního hradu Vranov na strmém pískovcovém útesu nad pravým břehem Jizery. Jeho dominantou je novogotický letohrádek z roku 1826. Pod skalní stěnou pak najdete tesanou hradní studnu, od které vede pěkná cesta k vyhlídce Zahrádka.  A pokud si chcete dopřát ještě nějaký méně obvyklý zážitek, vydejte se za poznáním netradičně – na koloběžce. V centru obce Malá Skála, naproti Boučkově statku, vám ji ve zdejším Infocentru ochotně půjčí.

Similar Posts

1 komentář

  1. To vypadá fantasticky. My také se snažíme s rodinou každoročně objet plno výletů a nějakých pobytů, protože to jsou zážitky, na které pak velice rádi všichni vzpomínáme. Jelikož nás je v rodině 6, tak ždy jezdíme přes nějaké slevy http://www.topsleva.cz/pobyty/wellness-lazne což nás nevyjde tak draho, jinak bychom si to nemohli dovolit. Takže pro větší rodiny rozhodně doporučuju se koukat po internetu a nevymlouvat se na peníze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *