Letadlem s dětmiS rostoucími možnostmi cestování přibývá rodin, které cestují na dovolenou s malými dětmi letadlem. Mnozí rodiče z toho mají obavy a neví přesně, jaké kroky mají při plánování dovolené v takovém případě podniknout. Pakliže cestujete s cestovní kanceláří, většinou se vám dostane náležitých informací již tam. Jestliže se rozhodnete vyrazit tak říkajíc „na vlastní pěst“, je dobré znát několik základních informací.

Dítě nahlaste již při rezervaci letenky
Již při rezervaci letenek je zapotřebí nahlásit či zadat údaj o tom, že s vámi bude cestovat dítě. Děti se při přepravě letadlem dělí do dvou skupin: první je tak zvaná skupina Infants a to jsou děti ve věku 0 – 2 roky. Druhou skupinou jsou děti od 2 -12 let. Dítě do dvou let cestuje na zlevněnou letenku, ovšem bez nároku na vlastní sedačku. Předpokládá se, že bude cestovat na klíně rodičů.  Děti od dvou let musí mít sedačku svou. Všechny děti bez rozdílu věku mají nárok na stejný počet a také váhu zavazadel jako dospělí. Tím vzniká dostatek prostoru pro to, abyste dítěti mohli vzít s sebou vše co potřebuje. Některé letecké společnosti umožňují vzít si na palubu letadla dětskou autosedačku. Protože to však neplatí u všech přepravců, je zapotřebí se informovat v každém konkrétním případě zvlášť. Jestliže chcete zajistit svému dítě během letu co největší pohodlí a rádi byste autosedačku využili, pojistit se lze tím, že pro dítě zakoupíte plnohodnotnou letenku, která garantuje možnost umístění autosedačky.

Výživa dětí v oblacích
Při cestování s velmi malými dětmi také vyvstává otázka, jak zajistit jejich stravu, když do letadla je zakázáno s sebou brát nápoje. Nemusíte se obávat, toto je jiný případ a samozřejmě vám nikdo nebude bránit, abyste mohli po čas letu své dítě krmit tím, na co je zvyklé. Na palubu je možné vzít cokoliv, co budete pro svou maličkou ratolest potřebovat, ale je nutno počítat s tím, že po vás celníci budou vyžadovat, abyste vy, nebo dítě před jejich zraky pokrm (např. Sunar či jinou umělou výživu, přesnídávku, jogurt atd.) ochutnali. Z tohoto důvodu je vhodné přepravovat veškeré pokrmy v uzavíratelném obalu, který umožňuje snadnou manipulaci.

Pokud během letu budete potřebovat pokrm pro dítě přihřát, posádka vám na požádání ráda vyhoví. Při dlouhých letech mnohé společnosti nabízí také speciální dětské menu zdarma. Pokud budete mít o tuto službu zájem, je třeba jej zarezervovat již tehdy, když pořizujete letenku, případně nejpozději 48 hodin před odletem.

Dítě může cestovat i samo
Samozřejmě se v tomto případě nejedná o novorozence, ale už i hodně malé děti mohou cestovat bez rodičů a zcela samotně. Tato služba známá pod názvem „nedoprovázené dítě“ spočívá v tom, že si ho na letišti převezme pracovník letecké společnosti, projde s ním odbavením a kontrolami a předá ho letuškám. Totéž se v obdobném provedení odehrává na cílovém letišti, kde letušky svěří opět dítě určenému pracovníkovi, který jej následně předá rodinným příslušníkům nebo jejich zástupci. Jedná se o placenou službu, na její cenu se informujte u leteckých společností.

Letuška Pavla z Českých aerolinií k otázkám, které se v souvislosti s cestování dětí vyskytují, navíc dodává:
„Moc ráda se věnuji za letu dětem, které z nějakého důvodu cestují samy. Naše aerolinie jsou na tuto možnost dobře připraveny. Po odbavení si dítě převezme pracovník pozemní služby, dá malému cestujícímu na krk modrou kartičku, oznamující všem tuto skutečnost a stará se o něj do té doby, než si jej na palubě převezme palubní personál. Ráda vzpomínám na pětiletého chlapečka, který se choval jako velký kluk a chlubil se tím, že sám letěl už třikrát. Když ale přišla doba občerstvení, proměnil se v toho malého pětiletého klučíka, kterým byl a ptal se mě, zda ho nakrmím.“

Co když je třeba vzít na palubu léky?
Mnohdy je nutné mít u sebe pro své dítě také léky. Veškeré sirupy by měly být v lahvičkách o obsahu do 100 ml. Pokud potřebujete mít po ruce větší dávku, připravte si pro tento případ potvrzení od lékaře. Obdobné nařízení platí například u diabetiků, ať dětských pacientů či dospělých, pakliže užívají léky injekční formou a musí mít u sebe ampule s léky a injekční stříkačky.

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *