Breast Feeding Maternity Mother  - gdakaska / Pixabay

Kojení je v životě ženy velmi významným a emocionálně intenzivním obdobím. Přestože může pro spoustu žen představovat poměrně stresovou záležitost, jeho význam v životě maminky i miminka hraje důležitou roli. Právě to má totiž velký podíl na správném vývoji potomka.

Spokojené dítě – spokojená matka

Během kojení se do těla dítěte dostávají látky působící proti škodlivým bakteriím, protilátky a probiotické bakterie. Díky tomu dochází k úspěšnému budování imunity a k posílení správné funkce trávení dítěte. Mateřské mléko je považováno za nejlepší způsob výživy také z toho důvodu, že je přesně uzpůsobeno dítěti. Složení mléka se totiž neustále mění podle aktuálních potřeb miminka. Podle některých studií se u dětí, které jsou kojeny, vyskytuje mnohem menší riziko zánětu středního ucha nebo infekce trávicího traktu. Zároveň můžeme jeho přínos pozorovat i v pozdějším vývojovém věku, kdy děti, které byly kojeny, méně trpí nadváhou a obezitou. Kromě výživových přínosů však rozhodně nemůžeme zapomenout ani na emocionální vliv. Při kojení dochází k významnému posilování citového pouta mezi matkou a dítětem. Jedná se o velmi intimní akt, díky kterému si dítě upevňuje důvěru v matku.

Šťastná maminka, polovina úspěchu

Ačkoliv se většinou hovoří o pozitivním vlivu, a to zejména na dítě, faktem je, že i pro samotnou matku může představovat mnoho benefitů. Při kojení například dochází k uvolňování hormonu oxytocinu, který bývá také označován za „hormon lásky“. Z dlouhodobého hlediska pak ženy mohou díky kojení rovněž předcházet rakovině prsu nebo rakovině děložního čípku.

I tak krásná záležitost má však svá úskalí. Mnoho matek právě v tomto období často podcení správnou výživu, kvůli čemuž pak dochází mimo jiné k velké ztrátě energie. Je proto důležité se zaměřit na složení stravy.

Dítě pozná vše…

Jak už bylo zmíněno, složení stravy má přímý vliv na složení mateřského mléka. Je tedy třeba zamyslet se nad tím, zda některý z našich zvyků nemůže negativně ovlivňovat stravu dítěte. Řeč je především o konzumaci alkoholu a tabáku. V období kojení se obecně nedoporučuje konzumovat alkohol. Stejné množství alkoholu, jaké se nachází ve vaší krvi se totiž přímo promítá i do složení mléka. Jeho přítomnost může u dětí ovlivňovat například funkci jater. Neznamená to ale absolutní zákaz jakéhokoliv alkoholického nápoje, je ale třeba dodržovat určitá pravidla. Vaši oblíbenou skleničku vína si dopřejte nejpozději 2-3 hodiny před kojením, dostatečně se tak sníží obsah alkoholu v mléce.

Dalším negativním faktorem v tomto období je také užívání tabákových výrobků. Během těhotenství a při kojení je nezbytné se mu, co nejvíce vyvarovat. Čas od těhotenství po konec kojení je poměrně dlouhá doba a mnoho bývalých uživatelek se již ke svému oblíbenému rituálu nevrátí. Pokud ale po skončení období „tabákového půstu“ toužíte po návratu, i zde existuje způsob, jak se vydat méně škodlivou cestou. Na trhu tabákových produktů si získaly popularitu nejrůznější alternativy. Mezi ně patří například i Pulze, zařízení zahřívající tabák. Díky absenci procesu hoření během jeho užívání představuje významně méně škodlivou alternativu klasických produktů.

Kromě vstřebávání menšího množství škodlivých látek Pulze také nezpůsobuje:

  • Žloutnutí zubů
  • Zbarvování nehtů
  • Nadměrnou produkci otravného kouře

Tuto příjemnou změnu tak rozhodně oceníte nejenom vy..

Autor: Elena Gotfried

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *