Artróza patří mezi bolestivé onemocnění kloubů, které nejčastěji postihuje jedince nad 50 let věku. Dle nejrůznějších statistik trpí artrózou v průměru 80 % padesátníků. S vyšším věkem se zvyšuje také procento postižených touto zákeřnou nemocí, která dokáže v životě nadělat pořádnou neplechu. Stále častěji se však setkáváme také s mladšími osobami, kterým artróza udělala z života hotové peklo.

Jak poznáte artrózu?

Nemoc se projevuje zejména vysokou bolestivostí a omezenou hybností postižené části.  Výjimkou však nejsou ani otoky kloubu nebo jeho deformace a následné zhroucení. Při pozorování těchto příznaků je nutno vyhledat co nejdříve lékaře, který stanoví, zda se jedná o artrózu a v jakém stádiu se postižený kloub nachází. Na vzniku artrózy se podílí zejména životní styl jedince. Máte-li v oblibě tučná a kalorická jídla, obezitě se zřejmě časem nevyhneme. Od té je pouhý krůček právě k artróze. Také nedostatek nebo nadbytek pohybu našim kloubům příliš neprospívá. Vliv na vznik a rozvoj artrózy má též genetika nebo cukrovka.

Které klouby jsou k artróze nejnáchylnější?

Artrózou trpí zejména větší klouby – kyčelní, kolenní nebo ramenní. Výjimkou však není ani postižení menších kloubů – např. palce u ruky, páteřních kloubů apod. Pokud vás kloub pobolívá a máte podezření na artrózu, návštěvy lékaře se nebojte. Diagnostika nemoci spočívá v prohmatání kloubu a prozkoumání jeho okolí, případně RTG kloubu. Lékař vás může poslat také na ultrazvuk nebo magnetickou rezonanci.

Jak probíhá léčba artrózy?

Lékař vám předepíše analgetika, která by vás měla zbavit ukrutné bolesti, případně ji udělat alespoň o něco snesitelnější. Dále je potřeba nasadit protizánětlivé léky nebo relaxanty. Lékař vám může také doporučit řadu medikamentů, které mají za cíl vyživit a obnovit zasažený kloub. Tyto přípravky obsahují nejčastěji chondroitin, glukosamin, diacerhein, kyselinu hyaluronovou nebo kolagen.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *