Diet Food Foodstuffs Fitness  - Skica911 / Pixabay

Asi neexistuje člověk, který by si někdy nedal na Nový rok nějaké předsevzetí. Mnohé z nich se týká fyzické kondice a nabitých kilogramů, které zvláště po Vánocích zase přibyly. Není třeba si dávat předsevzetí, která stejně většina lidí nakonec nedodrží, ale nad svým životním stylem, způsobem stravování a pohybovými aktivitami by se člověk rozhodně zamyslet měl. Může tak předejít řadě zdravotních problémů, dokud je čas.

Pokud potřebujete shodit nějaké to kilo a rozhodnete se pro některou z diet, držte se pravidla nedávat si nereálné cíle a nespěchat. Stanovte si cíl shodit kupříkladu jedno kilo týdně, ale ne za cenu hladovění. Stejně by to pak k ničemu nebylo. Namísto hladovění si rozvrhněte jídlo do pěti denních dávek a menšího množství. Věřte, že už jen tento krok dokáže divy. Vynechejte tučné a sladké potraviny a to, co se píše denně na stránkách nejrůznějších novin a časopisů berte vážně: namísto tučného bůčku si pochutnejte na libovém mase, připraveném na rostlinných olejích, vhodné je kuřecí a krůtí maso, o  rybách ani nemluvě. Ty jsou navíc zdrojem zdraví prospěšných Omega 3 mastných kyselin, které jsou nezbytné pro lidské zdraví, ale které si tělo samo nedokáže vyrobit a je třeba mu je dodávat stravou.

Pokud patříte k těm, kdo se zeleniny „štítí“ a cokoliv zeleného a červeného na talíři jim ježí chlupy na těle, zvolte některou z úprav, která vás může výsledkem skutečně mile překvapit. Zatímco někdo nepozře syrovou zeleninu, na jemně podušené a okořeněné bylinkami si dokáže vyloženě  pochutnat. Ovšem co bude chutnat vám se nedozvíte, dokud to nezkusíte. Překonejte počáteční odpor a vyzkoušejte to. I kdyby první pokus nebyl zásahem do černého, nevzdávejte to. Rozhodně existuje taková možnost, která vám bude vyhovovat. Zelenina je pro lidské zdraví velice prospěšná a nahrazovat vitamíny výhradně vitamínovými doplňky donesenými z lékárny je přeci jen tak trochu proti přírodě. Nic proti tabletkám, jsou jistě užitečné, ale jedná se o potravinové doplňky. Slyšíte to slovo – „doplňky“? Nenahrazují, ale doplňují.

Dalším důležitým faktorem na zdravotní stav a fyzickou kondici má pohyb. Co si budeme povídat – řada z nás ho moc nemá. Sami sebe ospravedlňujeme, že na to zkrátka nemáme čas. Je fakt, že pracovní nasazení si žádá času stále více a když dorazíte v podvečer domů, chce se vám tak maximálně zapnout televizi a dát si nohy na stůl, ale věřte, že i to je jen otázkou odhodlání a zvyku. Pokud víte, že na sebe nedokážete být „dostatečně přísní“, abyste denně ušli svižným krokem pár kilometrů nebo oprášili domácí rotoped a poctivě si na něm zašlapali, využijte možnost cvičit s profesionály. Nezáleží na druhu pohybu, ale na pravidelnosti. Vyplavené endorfiny, hormony štěstí, vám brzy prozradí, že bez aktivního pohybu už nemůžete být.

  • Důležité je vědět, že pakliže je přestávka mezi cvičením více než tři dny, je to jako byste začínali nanovo. Optimální je, pokud se budete vybraným pohybovým aktivitám věnovat obden a to cca 40 – 50 minut.
  • Zoufale vás cvičení nebaví? Co třeba tanec? Ten mají rády zvláště ženy. Jedná se o nenásilný a příjemný pohyb, je zároveň příjemnou zábavou.
  • Při pohybu vás bolí klouby a kolena úpí? Zkuste plavání! Nezatěžuje klouby a můžete ho provozovat v každém ročním období.
  • Obecně je účinnou pohybovou aktivitou obyčejná chůze. Vyrazte si obden svižnou chůzí na dlouhou procházku a uděláte pro své zdraví víc, než si dokážete představit.
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *