Kocarek v dopravePokud cestujete s kočárkem, možná i vám se hodí několik rad, jak správně s ním vlastně cestovat. Řada maminek, zejména tak zvaně novopečených, si mnohdy neví rady a nervózní řidič a spolucestující jim cestování s malým dítětem neulehčí, ba právě naopak.

Víte, že
– cestování s kočárkem vám může výrazně usnadnit správná manipulace?
– důležité je jeho správné a ohleduplné umístění v dopravním prostředku?
– že je rozdíl, zda máte kočárek čtyřkolý nebo tříkolý?
– že se kočárek s dítětem v dopravních prostředcích Pražské integrované dopravy přepravuje zdarma, zatímco přeprava prázdného kočárku je zpoplatněna? Těch Že je celá řada. Kdo se v tom má vyznat?

Nástup do vozidla
Ne každý prostředek hromadné dopravy je bezbariérový. Možná, že jste už zažili situaci, kdy se někdo z čekajících cestujících iniciativně chopí kočárku, aby mamince nástup do dopravního prostředku usnadnil, ale vezme to zkrátka „za špatný konec“. Doslova a do písmene. Maminka evidentně není ještě zkušená, je to třeba i její první cesta. Složitost i riziko takové špatné pomoci přímo nabízí až katastrofické scénáře. Pravidlo pro přepravu vozidlem, které má schody zní: kočárek vynášíme vždy madlem nahoru. Pakliže se jedná o nízkopodlažní vozidlo, vjíždíme s kočárkem popředu a opouštíme vůz pozadu.

Jízda po eskalátorech
Přepravujete-li čtyřkolé kočárky po eskalátoru, níže stojící osoba uchopí madlo a udržuje kočárek nadzvednutý. Osoba stojící výše pak kočárek jistí. Tento způsob je vhodný pro oba směry jízdy.
Pokud po eskalátorech přepravujete tříkolý kočárek, je způsob opačný. Horní cestující drží madlo kočárku a níže stojící cestující jej jistí. Tento postup je nutný při přepravě oběma směry z důvodu příčné stability kočárku.

Umístění kočárku ve vozidle
Každý přepravní prostředek má pro kočárky a invalidní vozíky vyhrazené místo. Dle obsazenosti vozidla je možné využít též jeho další prostor. Je dobré domluvit se s dalšími spolucestujícími s kočárky, případně na vozíku, kdo bude kdy vystupovat a podle toho je umístit ve vozidle tak, abyste se neustálým vystupování a nastupováním vzájemně nezdržovali. V zájmu bezpečnosti dítěte i spolucestujících nezapomeňte kočárek zabrzdit. Pakliže je to možné, sklopte jeho madlo, aby co nejméně vyčnívalo do prostoru.

Dejte signál!
Před příjezdem do zastávky je zapotřebí dát v autobusu či tramvaji za pomoci příslušného tlačítka znamená o svém úmyslu s kočárkem vystoupit. Zavčasu též požádejte spolucestující, aby vám uvolnili průchozí cestu.

Kočárek ve vlaku
Většina železničních tratí, zejména ty, které jsou zahrnuty do systému Pražské integrované dopravy, jsou vybavené nízkopodlažními vagony. V jízdním řádu jsou označeny piktogramem invalidního vozíku. Ne všechny zastávky jsou však rovněž tak bezbariérové a tak počítejte i s tím, že na vás někde čekají schody, které jsou však vybavené lyžinami pro kola kočárků a vozíků.

Jedeme metrem
Většina ze stanic metra je kočárkům přístupná za pomoci eskalátorů, výtahů či pohyblivých plošin. Většina – ne však všechny. Počítejte proto i s možností, že vás v některých stanicích může čekat překvapení v podobě pevných schodů a při vynášení kočárku se řiďte výše popsanými radami. V soupravě metra pak můžete s kočárkem cestovat na kterékoliv plošině, avšak mělo by být dodrženo pravidlo, že na ní bude přepravován kočárek či vozík pouze jeden.

V každém případě platí, že cestování s kočárkem vyžaduje ohledy jak od spolucestujících, tak také od  maminek.

 

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *