Woman Beauty Mask Face Spa  - Elf-Moondance / Pixabay

Děti bohužel trápí stejně jako dospělé řada zdravotních problémů. Vedle běžné léčby je možné jejich zdraví podpořit léčebnými kúrami v některém z lázeňských zařízení. Výsledkem často bývá snížení četnosti akutních onemocnění i dávek užívaných léků, omezení případných komplikací základního onemocnění a celkové zlepšení kvality života.

Lázeňská léčba se příznivě odráží na zdravotním stavu dítěte a často umožňuje radostnější život bez zásadnějšího omezení zdravotními problémy. U maličkých dětí, u kterých je předpoklad vzniku budoucího onemocnění opakovaná lázeňská péče dokáže významným způsobem snížit jeho budoucí riziko, které by mohlo v dospělém věku vyústit v chronickou formu.

Léčebný pobyt pro malé a citlivé děti? V doprovodu rodičů

Některým dětem se do lázní nechce a mnohdy nelze se ani divit. Zvláště ty, které mají za sebou řadu lékařských zákroků či i pobytů v nemocnici se bojí změn. Jejich psychika je mnohdy labilnější, což souvisí jak se samotným onemocněním, tak také s častým vyčleňováním se z kolektivu. V neposlední řadě se na tomto stavu „podepisují“ i rodiče, kteří v obavě před zhoršením zdraví dítěte se jej snaží chovat tak říkajíc „jako v bavlnce“, nepouští ho do kolektivu a utvrzují a podporují v něm vědomí, že je nemocné, nějakým způsobem handicapované a musí se šetřit. Lázeňské pobyty tak nejen léčí za pomoci zdravého vzduchu a léčivých procedur, ale také tím, že je dítě v kolektivu ostatních s podobnými potížemi a pocity.

Lázeňská léčba má moc zvýšit jak fyzickou tak psychickou zdatnost dítěte a upevnění jeho sebevědomí. U malých dětí a těch, které jsou mimořádně citlivé, je indikována lázeňská péče za doprovodu rodičů. Tyto děti, jejichž stesk a pocit osamocení by byl při léčbě výrazně kontraproduktivní, v přítomnosti rodiče neztrácí svou jistotu, dokážou se dobře orientovat na nové prostředí a spolupracovat s lékaři a ostatním zdravotnickým personálem.

Czech Republic City Architecture - Leonhard_Niederwimmer / Pixabay
Leonhard_Niederwimmer / Pixabay

Co vaše děti v lázních čeká?

Podle zdravotního stavu a diagnózy dítěte je mu sestaven lázeňským lékařem individuální léčebný program, obsahující pro něj nejpřínosnější a nejvhodnější procedury s využitím vod léčivých pramenů, rehabilitací, koupelí, elektroterapie a dalších. Pakliže se jedná například o astmatického pacienta, péče je prováděna s pomocí různých inhalačních přístrojů a návyky směřující k vylepšení zdravotního stavu si osvojí jak malý pacient, tak jeho rodič.

Důležitou součástí lázeňské léčby je rovněž kvalitní stravování a vyvážená strava. Jídelníček je sestavován nutričními terapeuty dle zásad zdravé výživy a případných určených diet, samozřejmostí je i bezlepková dieta. Jídlo děti dostávají pětkrát denně. Pro zajištění komplexní lázeňské léčby je k dispozici specializovaný lékařský a lázeňský tým, 24 hodinová lékařská služba, a rovněž je zajištěna školní výuka po celou dobu léčby. Důležitou součástí lázeňské léčby je pěkné prostředí jak léčebny samotné, tak jejího okolí, neboť součástí léčby jsou také procházky a pohyb na čerstvém vzduchu. Pokud váš malý pacient není jedináčkem, lázně vám nabízí i možnost vzít s sebou také jeho sourozence. Pokud i on trpí zdravotními problémy, lze vzít na léčení obě děti.

(Nejen) v Luhačovicích jako v bavlnce

Toto vše garantují české lázně, které si svůj věhlas získaly i za hranicemi naší republiky. Mezi ty nejznámější patří například lázně Luhačovice, které patří k jedněm z nejkrásnějších u nás. Rozkládají se v údolí říčky Šťávnice a jejich přírodní klimatické podmínky jsou vodné zejména pro pacienty s potížemi dýchacích cest, ale i řady dalších onemocnění, například trávicích potíží, kožních a jiných. V Luhačovicích se nachází na 16 přírodních léčivých pramenů. Máme-li jmenovat jeden za všechny, pak tím nejznámějším je Vincentka. Vedle pitného režimu je voda pramene vhodná také pro inhalaci.

Kam na prázdniny? Do lázní!

Lázeňskou léčbu v indikovaných případech plně hradí zdravotní pojišťovny, ale je léčebné pobyty jsou možné i pro samoplátce. Využít toho můžete například o prázdninách, kdy uvažujete o ozdravném pobytu, který by posílil imunitu vašeho dítěte. Aktuální nabídku vám pracovníci všech lázeňských zařízení rádi a ochotně na požádání sdělí.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *