Nákup nového počítače je mnohými chápáno jako objednání pizzy. Pokud si myslíte, že jde o zcela jednoduchou záležitost, pak si neuvědomujete, kolik voleb musíte před nákupem provést.

Ovšem pokud je váš stávající počítač starý tak, že by mohl sloužit už jen jako podložka pod květináč, pravděpodobně je na čase zvážit upgrade.

Dobrou zprávou je, že v současnosti máte k dispozici celou řadu nových technologií a také obchodů ať již kamenných nebo elektronických, kde si můžete nové PC, výhodně vybrat.

Kromě toho, že si ujasníte svůj rozpočet, jsou tu samozřejmě i další otázky, které by měly být zodpovězeny, aby byl váš výběr, co nejlepší.

Na, co jej budete používat?

Jakým způsobem plánujete využívat váš nový počítač, podle toho byste měl vybrat vhodný typ.

Jestliže chcete počítač jen pro lehké úkoly – jako je např. prohlížení webu, čtení e-mailů nebo kontrolu profilu na Facebooku, pak vám bude stačit stolní PC s méně výkonným hardwarem a tudíž i nižší cenou. Co se týče procesoru hledejte něco s procesorem Intel Core i3 nebo i5, což bude dostatečné.

Na druhém konci spektra jsou pak výkonné herní počítače, které si hravě poradí s nejnovějšími herními tituly, virtuální realitou nebo editací videa. V tomto případě investujete do rychlejšího procesoru, lepší grafické karty a více paměti RAM. Při výběru se dívejte po procesoru Intel Core i7, grafice od Nvidie a 16 GB nebo 32 GB RAM je ještě lepší.

Pokud jde o ukládání dat, stále více se nejen ve stolních PC používají pevné disky typu SSD, které jsou výrazně rychlejší oproti běžným pevným diskům, kde je vše závislé na rychlosti otáček datových ploten.

V podstatě se dá při nákupu nového PC postupovat podobně jako při nákupu dětského oblečení. Vezměte raději o něco větší – výkonnější, než potřebujete dnes, aby vám vydržel delší dobu bez případných úprav. Určitě se nechcete dostat do situace, kdy budete za rok řešit výměnu za lepší model.

Jaký operační systém bude vhodný?

Tato otázka je spojena s rozhodnutím o tom, jakým způsobem budete nové PC využívat. Zejména pokud víte, že budete chtít používat software, který pracuje pouze s určitým operačním systémem.

Pokud je vám to v podstatě jedno, máte na výběr ze dvou hlavních operačních systémů Windows a Mac. Nezmiňujeme Linux nebo Chromebook, které nejsou zcela běžné. V každém případě se držte systému, který vám bude nejvíce vyhovovat a umíte s ním.

Windows 10 je asi nejoblíbenější volbou. Najdete ho v podstatě u všech známých značek výrobců PC. Snadno se používá, je kompatibilní s většinou softwaru a hardwaru na současném trhu. Nabízí několik způsobů propojení s vaším obsahem, buď klávesnicí, trackpadem, myší nebo stylusem přímo na dotykové obrazovce počítače.

Apple Mac je také populární výběr. Vzhledem k tomu, že je Apple jediný výrobce počítačů Mac jako je např. MacBook Air nebo MacBook Pro je postaven z prvotřídních materiálů, ve vysoké kvalitě a vydrží velmi dlouho. Při použití tohoto systému se však musíte smířit s tím, že budete moci instalovat pouze software prověřený pro Apple z Mac App Store. Výhodou je samozřejmě mnohem větší jistota, že vám program poběží bez obtíží a neobsahuje žádný závadný kus kódu.

Repasované počítače – způsob, jak ušetřit

Pro ty z vás, kteří ušetřit při upgradu počítače a nevadí jim, že už dané PC někdo používal máme dobrou zprávu. Můžete vyzkoušet tzv. repasované počítače, které jsou nabízeny se slevami až 70 % oproti zcela novému modelu. Repasované PC pochází většinou z předváděcích akcí, ukončených leasingů nebo byly vráceny v zákonné lhůtě.

Před tím, než jsou nabídnuty k dalšímu prodeji, prochází náročnými testy, které odhalí případné vadné díly. Ty jsou následně nahrazeny zcela novými a samozřejmě se instaluje také zcela nově operační systém na čisté disky.

Do nabídky repasovaných PC se dostávají převážně počítače z vyšších modelových řad výrobce, u kterých máte jistotu vyšší kvality a delší výdrže. Na nabídku repasovaných počítačů se můžete podívat např. na stránce inComputer.cz

Similar Posts

1 komentář

  1. Užitečné děkuji-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..