Covid Omicron Variant Corona  - geralt / Pixabay

Pokud se mluví o testech na koronavirus, míváme často na mysli ty PCR. Oplývají totiž opravdu vysokou spolehlivostí. Ovšem jejich nevýhodou je to, že je musí vždy provádět lékařský personál a čekání na výsledek také nějakou dobu trvá.

Ne vždy je však použití tohoto silného nástroje nutné. Naopak. Pokud chcete mít jistotu ještě před tím, než se u vás dostaví první příznaky, (protože například míříte na návštěvu za rizikovým příbuzným), mohou vám antigenní testy udělat opravdu dobrou službu.

Proč vsadit na testy v antigenním provedení

Kvalitu těchto testu ukazují dva důležité údaje: přesnost a specifičnost. A i když platí, že jsou antigenní v obou ohledech horší než PCR, nemusí to samo  o sobě vůbec znamenat problém. Přecitlivělost PCR může být někdy navíc i nepříjemnou nevýhodou, protože se v některých případech může ukázat pozitivní až šest týdnů po nástupu příznaků,. Jednoduše dokáže zachytit i velmi malé množství viru (ten však už v té době zpravidla není nebezpečný pro své okolí).

Rozhodně nejde o falešný výsledek, jak si někdy lidé myslí. Vysvětlení je mnohem prostší – PCR testy jednoduše umí detekovat i velmi malá množství virových částic. Jelikož ale zatím neexistuje konsenzus, který by jasně stanovil, jaké množství virů je už pro naše okolí bezpečné, jsou takoví lidé stále odesíláni do izolace.  A jakou roli v tom hrají antigenní testy?

Pokud virus šíříte, antigen to ukáže

Jde o takový rychlý screening, který pomůže odhalit ty pacienty, kteří jsou právě na vrcholu akutně probíhající infekce, a tím pádem šíří virus nejsilněji. Antigenní testy vám tedy nedají 100% vysokou jistotou bezinfekčnosti (to koneckonců ani PCR ne), ale odhalí, zda jste bezprostřední hrozbou pro své okolí. A to se může hodit. Za skvělou cenu je pořídíte na stránkách Dialekarna.cz.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *