Pomalu se nám přiblížilo léto a s ním i čas chataření a chalupaření. Na chatu ale jistě nejezdíte kvůli tomu, abyste stáli celý den v kuchyni u plotny. Máme pro vás pár tipů, jak si uvařit lahodné jídlo rychle a bez zbytečného nádobí.

Při vaření na chatě se můžete nechat inspirovat recepty od našich maminek a babiček a trochu si je upravit. Výhodou tradičních jídel je to, že jsou léty odzkoušená a většinou se dají připravit rychle, a to je to, oč tu běží.

Rychlá jídla pro děti

Když jedete na chatu sami, máte jistě tendenci se odbýt chlebem s máslem a možná si ještě tak umícháte pár vajec. Když máte s sebou děti, je to jiná pohádka. Dětem uvařit zkrátka musíte, jenomže to nemůže být cokoliv. Děti jsou vybíravé a jakmile je v jídle surovina, kterou nemají rády, ani se ho nedotknou.

Nepouštějte se tedy do žádných velkých experimentů a vsaďte na klasiku. Když se dětí zeptáte, co je jejich nejoblíbenější jídlo, pravděpodobně se dozvíte, že jsou to těstoviny na jakýkoliv způsob. Ať už se pustíte do omáčky nebo je zapečete, výhodou je rychlost přípravy, malá náročnost a také to, že dokážete najednou uvaříte jídlo na více dní dopředu.

Vaření pro dospělé

Když jedete na chatu s partou přátel, můžete si s jídlem hodně pohrát. Skvělou volbou budou při přípravě jídla sezónní suroviny. Vyzkoušejte párovat nejrůznější chutě a barvy, uvidíte, že sklidíte úspěch.

Sázkou na jistotu je grilování. Doma (nebo den předem) naložíte maso a pak už jen rozpálíte gril a rychlý oběd je na světě. K masu podávejte zeleninové saláty, které připravíte z vlastní zeleniny nebo zeleninu přidejte na gril k masu. Skvěle chutná grilovaná mrkev, cuketa nebo červená řepa.

Jak připravit jídlo na několik dní

Pokud na chatě nemáte možnost vařit nebo se vám nechce, můžete si uvařit jídlo na několik dní dopředu. Ideální je pro takovou příležitost kotlík guláše na ohni nebo pekáč šunkofleků. Nevýhodou těchto jídel je ale to, že i když je máte seberaději postupně se vám přejí. Kromě toho není vždy možné uvařené jídlo skladovat. Zkuste tedy jídlo zakonzervovat, aby se vám na chatě nezkazilo i přes to, že nemáte lednici.

Konzervujte

Hotovou omáčku dejte do sklenice, pevně zavíčkujte a zavařte, takhle uchovanou ji můžete jíst i za několik měsíců. Nebojte se, zavařování není žádná věda, bude vám stačit jen větší hrnec, do kterého nalijete vodu do výše poloviny sklenic a necháte projít lehkým varem po dobu 15 minut, což je dostatečná doba u sklenic o objemu 0,75 litru.

Využijte mrazák

Mrazák je pro uchování vařeného jídla dokonalým pomocníkem. Zmražené jídlo vydrží poživatelné hned několik měsíců. Uvařenou polévku si zamrazte ideálně bez nudlí, připravit si můžete do zásoby dýňové pyré nebo rajčatové sugo i domácí pečivo. Nezapomeňte jídlo nechat před uložením do mrazáku pořádně vychladnout.

Vařte chytře

Až budete přemýšlet nad tím, co budete vařit o víkendu, postavte menu na jedné surovině. Například grilované maso si můžete dát k obědu a k večeři ho použít do zeleninového salátu. Podobně použijete i grilovanou zeleninu. Při vaření vývaru část odeberte před tím, než do něj přidáte kousky masa a nudlí a druhý den jím zalijte rýži, přidejte nastrouhaný parmazán a geniální italské rizoto je na stole.

Ne vždy se vám chce vařit pro celou rodinu nebo partu přátel. I to má řešení, zavolejte si na pomoc profesionály, kteří vám připraví jídlo, podle vašich představ. A pokud budete chtít, jistě vám ho i teplé dopraví rovnou k vám.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *