Tarxien Temple Malta

Obsah textu

Trojměstí ležící mezi zátokami French Creek, Dockyard Creek a Kalkara Creek tvoří města Senglea, Vittoriosa a Cospicua. V jednolitý celek splynula už ve středověku. Souhrnně se toto trojměstí nazývá také Cottonera podle velmistra téhož jména, který chtěl trojměstí obehnat hradbami a vytvořit tak bezpečné místo pro soužití asi 40 000 obyvatel. Bohužel výstavba byla velmi náročná, a tak po jeho smrti se od stavby upustilo.

Three Cities se za druhé světové války staly sídlem britské flotily, a tudíž cílem mnoha nepřátelských útoků, které města značně poničily.

Ve Vittoriose stojí za návštěvu námořnické muzeum Maritime muzeum, které je údajně nejkrásnějším maltských muzeem. Hojně navštěvované je také etnografické muzeum sídlící v bývalém Inkvizitorském paláci pocházejícím z roku 1535. Dále se tu nachází kostel sv. Vavřince, který tu nechali vystavět opět johanité.

Tarxien

Nejkrásnějším místem, který se váže k prehistorické době na ostrově je naleziště Tarxien. Nachází se tu monstrózní megalitické chrámy ze 4. tisíciletí př.n.l. Jsou celkem tři a obklopuje je obvodová zeď. Nejstarší z nich,údajně postaven kolem roku 3150 př.n.l., je dnes bohužel v poměrně špatném stavu.

Chrámy byly ještě v nejstarší době opuštěny a později v době bronzové pak používány jako pohřebiště. Jednotlivé artefakty nalezené v této oblasti jsou soustředěny ve sbírkách Národního archeologického muzea sídlícího v hlavním městě.

Msida

Každý, kdo miluje jachtění, už jistě slyšel o Msida Yacht Marina. Tento obrovský přístav má kapacitu až 250 jachet a hostí tak zájemce nejen z celé Evropy. Mimo to je v městečku k vidění kostel sv. Josefa vystavěný v neobarokním slohu na počátku 19.století.

Tarxien Temple Malta
foursummers / Pixabay

Sliema

Místo Sliema bývalo oblíbenou destinací bohatých Britů a Malťanů už od poloviny 19. století. Stavěli si tu honosné vily a užívali si klidu místní oblasti. Postupně se Sliema začala přetvářet v nákupní středisko s mnoho luxusními hotely, kam přijíždí ročně kvanta turistů.

Ve městě jsou k vidění 3 pevnosti. Tigne Fort pochází z konce 18.století a nechali ji vystavět ještě johanité. Cambridge Battery byla sídlem britské armády, dnes je z ní ale kavárna. Třetí pevnost Fort Manoel se nachází na ostrově Manoel blízko města. Pevnost pochází z roku 1730 a v živějších dobách sloužila k obraně okolních přístavů.

Malta Sea Sliema Blue
photosforyou / Pixabay
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..