Zajímá vás, jaká je náplň práce účetní a co všechno obnáší? Přečtěte si, jaké znalosti a odborné dovednosti byste měli na této pozici ovládat.

Jaká je náplň práce účetní?

Práce účetní je již několik let velmi žádanou profesí. Uplatnění najde jak v soukromém, tak veřejném sektoru. Podle toho, v jakém z nich pracuje, se může lišit i její náplň práce. Podívejte se, jak se činnosti v sektorech liší.

V soukromém sektoru budete obvykle vykonávat následující činnosti:

  • inventarizace majetku a závazků,
  • samostatné účtování na uceleném úseku účetnictví,
  • provádění jednotlivých účetních zápisů,
  • shromažďování a kontrola náležitostí účetních dokladů,
  • zajišťování agendy některých daní,
  • zpracovávání účetních dokladů a knih,
  • počítání cestovních náhrad.

 Ve veřejném sektoru budete mít na starosti například:

  • správné ocenění majetku v účetnictví,
  • samostatné účtování vztahů (dodavatelsko-odběratelských, příp. zaměstnaneckých apod.),
  • inventarizaci majetku a závazků,
  • kontrolu účtů finančního účetnictví,
  • samostatné účtování o stavu a pohybu peněžních prostředků na bankovních účtech a na pokladně,
  • samostatné zpracování účetních operací v oblasti zásob,
  • účtování operací do účetních knih,
  • zajištění výstupů z účetnictví.

Jaké jsou požadavky na vzdělání a praxi?

Pokud jste studovali ekonomiku a podnikání na střední odborné škole nebo obchodní akademii a úspěšně složili maturitní zkoušku, máte pro práci účetní nejvhodnější vzdělání. Vhodný je i obor finančnictví nebo bankovnictví.

Jestliže ani jeden z výše uvedených oborů vystudovaný nemáte, nevěšte hlavu! Můžete absolvovat akreditovaný rekvalifikační kurz, který vám umožní vstoupit na trh práce.

Požadavky zaměstnavatelů na odborné znalosti a dovednosti vyplývají z náplně práce účetní. Pro vaši představu se může jednat o následující:

  • vyplňování formulářů a hlášení pro státní orgány,
  • počítání odpisů,
  • sestavení účetní závěrky,
  • znalost účetních dokladů a jejich evidenci,
  • daňovou soustavu,
  • vnitropodnikové účetnictví.

Výhodou je, pokud ovládáte i mzdové účetnictví a podnikové účetní systémy.

Zdroj: nsp.cz

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *