Training Bike Toy Biking Red - PublicDomainPictures / Pixabay

Je smutnou pravdou, že u dětí máme tendenci kupovat všechno spíše větší, „aby to dlouho vydrželo.“ Ovšem správně vybrané dětské kolo by se tohoto vzorce držet rozhodně nemělo.

Model, na němž vaše ratolest jen obtížně dosáhne na šlapky, se totiž jen velmi špatně ovládá. A vy tak svému dítěte můžete nechtěně celou aktivitu úplně znechutit. Do jisté míry lze samozřejmě vše řešit nastavitelnou výškou sedáku a řídítek, spíše se však řiďte označením v palcích.

Aby dítě pohodlně dosáhlo na zem i na pedály

Standardně jsou dětská kola dostupná ve čtyřech velikostech – 12, 16, 20 a 24 palců (spatřit můžete také variantu označení 24´´ apod.). Jediným kritériem při výběru je výška dítěte. Musíte zkrátka dobře měřit, a přitom přihlédnout i k orientačnímu věku, pro který je kolo doporučováno.

Dětská kola 12´´

Jde o ta nejmenší, jež jsou na našem trhu dostupná. Mívají odnímatelná balanční kolečka s širokým rozpětím možných úhlů. Dítě tak podpoří v jeho úplných začátcích a později poskytnou už jen šikovné jištění pro zkušenější jezdce. Prodávají se bez rychlostních převodů a s jednoduchou brzdou (pedály stačí zašlápnout směrem dozadu). I když bývá k dispozici také páková brzda, děti ji vzhledem ke své malé síle využijí jen málokdy.

 • Vzdálenost od rozkroku k zemi: 45 cm.
 • Vzdálenost od rozkroku k pedálům: 39 cm.
 • Doporučovaný věk dítěte: 2-4 roky.

Dětská kola 16´´

I zde ještě bývají k dispozici podpůrná balanční kolečka (byť zpravidla o něco jednodušší), stejně jako oba typy brzd. Od předešlého typu se kolo v zásadě liší jen průměrem ráfků. Bývá k mání jak v klasickém „dětském“ designu, tak i jako mnohem dospělejší verze. Na své si tedy přijdou princezny i malí sportovci.

 • Vzdálenost od rozkroku k zemi: 50 cm.
 • Vzdálenost od rozkroku k pedálům: 42 cm.
 • Doporučovaný věk dítěte: 4-6 let.

Dětská kola 20´´

Tato kola už mohou být vybavena vysokorychlostní přehazovačkou, kola mívají volnoběžný náboj (tzv. cvrček) a lepší modely vám nabídnou i odpruženou vidlici, vhodnou pro větší komfort při delších cyklovýletech.

 • Vzdálenost od rozkroku k zemi: 65 cm.
 • Vzdálenost od rozkroku k pedálům: 55 cm.
 • Doporučovaný věk dítěte: 6-9 let.

Dětská kola 24´´

Tady jde už v zásadě o miniatury dospělého modelu kola. Nechybí přehazovačka, měniče převodů, plnohodnotné brzdy apod. Váš potomek vám tak bude bez problémů stačit v jakémkoliv terénu a díky své mladické zdatnosti vás možná co do jízdy do kopce dokonce předčí.

 • Vzdálenost od rozkroku k zemi: 65 cm.
 • Vzdálenost od rozkroku k pedálům: 55 cm.
 • Doporučovaný věk dítěte: 9-12 let.

A pokud hledáte klasické rozdělení kol na silniční, treková či horská, budete muset počkat, až vaše dítě doroste do dospělých modelů. To však neznamená, že už teď nemůžete zvolený model kola dovybavit vhodnými doplňky. Jejich široký výběr naleznete například na stránkách Detska-kola.net.

Bike Child S Bike Wheel Cycling - schauhi / Pixabay
Velikost dětského kola vybírejte pečlivě, dítě do něj „nedoroste“
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..