Christmas Tree Christmas Decoration  - MarjonBesteman / Pixabay

Předvánoční těšení se na Ježíška a kouzelná atmosféra adventního času je tím nejhezčím obdobím v roce. My dospělí se těšíme na volno a doufáme, že jakmile zařídíme vše potřebné, tak si snad i odpočineme. Děti se nemohou dočkat Štědrého dne, dárků a pohádek. Až je nám pak líto, že toto období končí a Vánoce jsou tady. Právě proto si zkuste nynější krásné období užít a nestrávit ho jen v nákupních centrech a ve shonu.

Adventní kalendář s úkoly

Všichni známe klasické otvírání okének, pod kterými najdou děti čokoládu nebo jinou sladkost. Jako děti jsme často nemohli dospat do dalšího dne, abychom se zase přiblížili magickému okénku s číslem 24. Udělejte to letos jinak a utvořte vlastní kalendář plný zajímavých úkolů vzhledem k věku vašich dětí.

Pro ty malé a předškolní použijte omalovánky s vánoční tématikou, básničky o Mikuláši, vánočním stromečku, vystřihování jednodušších dekorací na okna, tvoření přáníček pro rodinu, jedno okénko může obsahovat i recept na jednoduché cukroví nebo vánoční ovocný salát, který si společně připravíte.

Větší děti potěšíte náročnějšími úkoly, do kterých můžete jako průvodce zapojit vánočního skřítka nebo kouzelníky. Přečíst si pak mohou různé vánoční příběhy, krátké články o zvycích spojených s vánočním časem.

Spoustu nápadů a inspirace najdete na internetu i v různých skupinách na sociálních sítích. Tady také není problém objednat už vytvořené kalendáře s úkoly, které jen vytisknete a připravíte tak pro vaše děti.

Milovníkům skládaček puzzle vložte do některých okének i pár kousků puzzlíků, které budou děti postupně skládat.

Christmas Tree Christmas Decoration  - MarjonBesteman / Pixabay
MarjonBesteman / Pixabay

Vánoční trhy a stezky

Letos je bohužel vše jinak a všechny hromadné akce jsou zrušeny. Přesto ale stojí za shlédnutí krásná výzdoba, do které se oblékla náměstí větších měst. Vyrazte proto s dětmi obhlédnout svátečně osvícené stromy, radnice a venkovní betlémy. Cestou se stavte ve své oblíbené restauraci a podpořte ji tím, že si něco dobrého odnesete sebou domů.

Právě kvůli zrušení všech společenských a zábavných akcí se mnoho spolků a organizací rozhodlo vytvořit v parcích měst nebo přímo v menších vesnicích různé stezky. Některé jsou zaměřeny na vánoční nebo Mikulášské téma, jiné jsou pohádkové, sportovní nebo najdete i stezky noční. Na ty, které lze navštívit i večer, je nezbytným vybavením pořádná baterka.

Určitě tím dětem zpestříte program, když dostanou baterku a budou muset hledat cestu označenou malými odrazkami. Na konci stezky pak určitě objeví zajímavý poklad.

Výroba ozdob a jedlých dárků

Naše rodiče a prarodiče určitě potěší, když jim s dětmi vyrobíme nějaký malý dárek vlastnoručně. Ať už jde o vánoční přání, do které vlepíte společnou fotku nebo s pomocí tavné pistole polepíte třeba šišky barevnými korálky a vyrobíte tak originální závěsnou dekoraci na stromeček.

S většími dětmi zvládnete i sněhuláky z ponožek vyplněné rýží, andílky z papírového kuželu nebo drobné dekorace z hmoty na tvoření, které jsou hodně efektní, když je děti natřou třpytivými laky na nehty. Stačí jen zapátrat a vybrat si právě tu inspiraci, která vás samotné nadchne.

Samotnou kapitolou jsou jedlé dárky. Malí pomocníci budou nadšení z přípravy pečených čajů, drobného cukroví jako jsou třeba medovníkové kuličky nebo domácího vaječného likéru. Nechte své děti ozdobit nádobky na tyto pochoutky samolepkami s vánoční tématikou nebo fixami na sklo. Společně tak vytvoříte originální dárky a strávíte hezky společný čas.

Lék na vše – příroda

Pobyt venku je lékem na všechny neduhy. Zpestřete pravidelné procházky třeba tím, že na trase vytvoříte šipky z klacíků, které budou určovat směr vaší výpravy nebo nenápadně schovejte malý poklad na pařez nebo do jiného vhodného úkrytu. Dětem i malé zpestření udělá radost a určitě budou chtít zase brzo někam vyrazit a zažít další dobrodružství.

Užívejte si společný čas a prožijte Vánoce hlavně ve zdraví.

Gift Christmas Gift Surprise  - ksyfffka07 / Pixabay
ksyfffka07 / Pixabay
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..