Neradi lenošíte a volné dny víkendu nebo dovolené si chcete užít naplno? Ideálním místem pro vás je tak oblast Berounky a Karlštejnska, kde naleznete možnosti aktivního vyžití od turistiky přes koupání a paddleboarding po horolezectví. Navíc je tato jedinečná oblast Českého krasu jen na dohled od Prahy, a kromě aktivních zážitků se můžete ponořit i do historie při návštěvě hradu Karlštejn, který dominuje celé oblasti.

Vyrazte na prkno, dokud je teplo

Poslední teplé dny přímo svádějí ke koupání venku, proto rozhodně vyrazte při návštěvě této oblasti k Berounce. Krásná přírodní pláž se nachází v Mokropsech v Černošicích. Příjemné koupání v čisté vodě si navíc můžete zpestřit výletem na prkně, protože paddleboarding našel zalíbení také zde a nabízí se úžasné sjezdy po této řece.

Pro ty, co však raději holdují turistice nebo v případě horšího počasí je další možností prozkoumání naučné stezky Berounka, která vede ze Srbska na Karlštejn a k Bubovickým vodopádům. Měří 10,3 km a nachází se jen kousek od penzionu Karlštejn, kde je vhodné se ubytovat.

Do lomů na stěny

Jen tak budete mít totiž dostatek sil pokračovat v aktivitách, které lokalita nabízí. Jednou z nich je horolezectví na vápencových skalách podél Berounky, v okolí potoka Kačáku, ale i v místních lomech u Mořiny, na skalách u Koněprus a v oblasti Svatého Jana pod Skalou. Nabízí se několik úrovní, některá místa jsou vhodná také pro úplné začátečníky nebo děti. Většina stěn je obrácená směrem k jihu a převládá stěnové lezení po malých chytech, s převisy a plotnami. Na většině míst je povoleno lezení celoročně, případně ohraničeno obdobím od 1. 7. do 31. 12. Lezením si dáte nejen lidově řečeno do těla, ale budete mít také možnost prozkoumat překrásnou přírodu Karlštejnska i z jiné perspektivy.

Za nevšedními zážitky na hrad

ubytování pod Karlštejnem je to samozřejmě blízko také na samotný hrad, který při svých toulkách po kraji nesmíte minout. Nabízí možnosti standardních prohlídek, ty zahrnují návštěvu soukromých a reprezentačních prostor císaře Karla IV., ale pohlédnout do okolí můžete také z Velké věže. Během srpna lze hrad poznat i netradičně během večerního a nočního putování, v průběhu září se nabízejí prohlídky posvátných prostor ve večerních hodinách nebo dokonce bez průvodce. Veškeré vstupenky si lze zajistit online na stránkách státního hradu Karlštejn.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..