Crochet Craft Hands Senior  - lovini / Pixabay

Období, kdy měl člověk spoustu pracovních a rodinných povinností je pryč. V ruce drží důchodový výměr a představuje si, jak si bude užívat. Spousta lidí v důchodovém věku si však nejprve odpočine, vyřídí resty, které se v průběhu jejich produktivního věku nastřádaly, vydá se na pár výletů a pak jakoby se ocitli ve vzduchoprázdnu.

Stále víc se dere do popředí otázka – a co teď, to je už všechno?  Někteří lidé podléhají splínu a neví jak s volným časem naložit. Další si uvědomují, že je ta správná doba, kdy se mohou začít věnovat zálibám, na které dříve neměli čas. Otázka, kterou mnohdy vyslovují, zda to není příliš rozmařilé, rozhodně není na místě.

Na nové začátky nikdy není pozdě a navíc většina aktivit umožňuje dostat se do kontaktu s věkově blízkými lidmi, kteří mají podobné smýšlení a může se stát, že se podaří navázat i pěkná přátelství. Zvláště toto ocení lidé, kteří žijí osamoceně a přepadá je pocit izolovanosti. Aktivní trávení volného času napomáhá zpomalování procesu stárnutí významně se podílí na  udržování psychické pohody. Jaké „kroužky“ jsou pro tento věk připravené a vhodné?

Malování

S kreslením a malováním se setkáváme již od raných let. Někdo si tohoto příjemného koníčka nese po celý svůj život, další si na něj vzpomene právě tehdy, když má najednou dost času. Zatímco ten první si může rozšířit malířské a kreslířské techniky, druhý si může získat takové základy, na kterých je možno dále stavět. Pro obě skupiny jsou zde kurzy kreslení a malování.

V základech kresby  se zájemci seznámí s malířskými technikami, naučí se rozeznat rozdíl mezi akvarelem, olejem, temperou, akrylem, uhlem a perokresbou. Vtisknou si do paměti jak namalovat zátiší, kompozice, prostor či perspektivu a podle živého modelu vyzkouší, jak jim půjde malování portrétu a figurální kresby. Kurzů, které jsou určené pro začátečníky i pokročilé je celá řada a stačí jen najít si ten, který vám bude nejvíce vyhovovat.

Senior Bench Read City %e%%b%e%%bplan Tour  - pasja1000 / Pixabay
pasja1000 / Pixabay

Řezbářství

Je vaším přáním opracovat dřevěný hranol do podoby sošky, ale netušíte, jak to udělat Pro zábavu, umělecké vyjádření, ale také třeba jen pro relaxaci jsou v nabídce kurzů kurzy řezbářství. Začít je možné v každém věku. Zájemci se naučí vybrat vhodný druh dřeva a typ dláta, osvojí si správné držení nástrojů atd. Pakliže jsou úspěšní a mají touhu naučit se ještě něco víc, je možné pokračovat v nauce drobných restaurátorských prací.

Je vyzkoušeno, že pod vedením zkušeného lektora většina posluchačů zvládne v horizontu pěti měsíců vytvořit jednu sochu a přibližně čtyři drobnější věci. Záleží samozřejmě na jejich velikosti a náročnosti práce.

Tvůrčí psaní

Kdo snil o dráze spisovatele, roky si střádal v šuplíku  své texty a ostych mu nedovolil je nabídnout k vydání, může svůj literární talent rozvinout v kurzech tvůrčího psaní. Pokud si není jistý tím, zda je jeho text dobrý, je to jedinečná šance, jak to zjistit. Kurz je dobrou volbou také tehdy, když se člověk chce prostě a jen naučit, jak dát svým myšlenkám konkrétní formu. Výsledkem může být třeba překvapení pro vnoučata v podobě knihy pohádek.

Je také možné se naučit pěkně fotit, hrát šachy, nebo pěstovat kaktusy. Je toho zkrátka celá řada a důležité je vědět, že všechno, co člověku udělá radost, má smysl.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *