Jíte společně u jednoho stolu?
Jíte společně u jednoho stolu?

Aneb okrádají nás o tyto chvíle elektronická zařízení?

Časy se změnily

Dnešní doba je velmi uspěchaná. Především však naše společně trávené chvíle velmi ovlivňují některé věci a těmi jsou např. elektronická zařízení. Ať už se jedná o mobilní telefon, tablet nebo počítač. Faktem je, že máme na sebe daleko méně času, než tomu bylo dříve. Do našich životů však neodmyslitelně patří a potřebujeme je. Rodiče k práci, děti např. pro vypracování domácích úkolů. Nebo jen proto, abychom se dovolali, komu potřebujeme. Kde je, ale ta hranice?

Vzájemné vztahy bývají narušeny

Kde jsou ty časy, kdy si rodiče s dětmi pravidelně sedávali k jednomu stolu? Mluvili spolu, svěřovali se, vyjadřovali pocity, prostě komunikovali jeden s druhým. Minimálně v neděli či sobotu bývalo pravidlem, aby se rodina sešla u oběda pospolu. A to vše bez elektronických zařízení. Samozřejmě je spousta rodin, která toto utužující pravidlo dodržuje i dnes, což je velmi dobře. Mobilní telefon či tablet ke stolu s jídlem nepatří, alespoň o víkendu, pokud to jen trošku jde. Tato zařízení negativně ovlivňují vztahy v rodině a vzájemnou komunikaci, která je potřebná pro zdravý chod rodiny, manželských párů či partnerů.

Všichni u jednoho stolu

Bohužel, když se například u večeře osmiletá dívka či hoch dívá do telefonu a hraje hru, komunikace není v tu chvíli možná. Tabletům a mobilním telefonům věnujeme téměř stoprocentní pozornost. Platí to nejen u dětí, ale i dospělých. Je spousta aplikací a profilových stránek, kde dnešní drtivá většina populace tráví svůj čas a spíš než přítomností, žijí virtuální realitou. Tento fakt nejde přehlédnout a nejspíš se s ním budeme muset smířit. Přesto lidé, kteří pravidlo společného stolování dodržují a dívají se jeden druhému do očí, jsou lidmi šťastnými.

Je to volba každého z nás jak budeme či chceme žít.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *