Learn School Training Knowledge  - geralt / Pixabay

Levný notebook bývá přáním řady klientů. Někteří nejsou příliš nároční, jiní mají především omezený rozpočet. Zařízení z nižších cenových relací mohou sloužit i jako první notebooky dětem či studentům. Co od nich lze očekávat?

Připravte se na kompromisy

Levné notebooky do 5 000 Kč mohou posloužit především jako pracovní stroj nenáročnému uživateli nebo staršímu studentovi, který takový počítač využije na psaní poznámek a surfování na internetu.

Rovnou se tak vzdejte vize, že notebook v podobné cenové relaci pořídíte mladšímu školákovi na hraní. Zařízení nenabídne dostatečný výkon, aby bylo schopné na něm spustit náročnější soudobé hry. V případě, že jsou právě hry jedním z vašich požadavků, je vhodné zvážit, zda místo notebooku raději dítěti nedopřát herní konzoli.

Druhým úskalím levných notebooků je odolnost celé konstrukce. Očekávejte výhradně plastové provedení. Pokud však od notebooku požadujete delší životnost než po dobu standardní záruky, kvalitní dílenské zpracování a kovové šasi je prakticky nezbytností.

Jako jistý kompromis pro dospělého uživatele tak lze na práci navrhnout i tablet. Ostatně v této cenové kategorii se především vyskytují malé notebooky a netbooky, které jsou vhodné spíše jako doplněk například ke stolnímu počítači. Nabídnou vám sice dobrou mobilitu, ale horší ergonomii práce vzhledem k malému displeji i miniaturizované klávesnici.

Když skutečně potřebujete notebook

Má-li ovšem být zvolený notebook skutečně jediným zařízením v domácnosti, u kterého budete trávit podstatnou část pracovního i volného času, jednoznačně je na místě se neuchylovat k výše zmiňovaným kompaktním přístrojům. Dlouhodobá práce s nimi vám může způsobit přetížení zápěstí i problémy s krční páteří.

Zvolte úhlopříčku 14 nebo 15,6 palce. Vůbec nejrozšířenější je právě velikost 15,6, která je dostatečně univerzální jak z pohledu využití (pracovní úkoly i hraní her), tak i co se týče samotných uživatelů. Dobře se na takovém notebooku bude pracovat dokonce i dětem.

Nicméně musíte počítat s tím, že notebook v této velikostní kategorii je otázkou pořizovací ceny do cca 15 000 Kč u těch vůbec nejlevnějších modelů. Naštěstí i v tomto segmentu však existuje cesta, jak ušetřit a rodinný rozpočet zatížit o poznání méně.

Vyzkoušejte repasovaný notebook

I s podmínkou výběru mezi levnými notebooky do 5 000 Kč je možné si vybrat kvalitní zařízení s dlouhou životností.

Tento požadavek bez problémů splní repasované notebooky. Jedná se o použitá zařízení, která pocházejí z předváděcích akcí, ukončených leasingů, případně byla vrácena v zákonné lhůtě. Původ mívají ve firemním sektoru, kde se navíc používají modely vyšších výrobních řad.

Díky tomu jsou tyto notebooky dimenzovány na mnohem delší životnost. I za předpokladu, že již jsou určitou dobu v provozu, v podmínkách běžného spotřebitele vydrží dále fungovat poměrně dlouho. Riziko skrytých vad je v případě těchto přístrojů rovněž minimální díky pečlivému servisu. Na repasované počítače je běžná zákonná záruka 12 měsíců.

Ve výsledku tak můžete v porovnání se zcela novým notebookem ušetřit řádově i několik desítek procent z původní pořizovací ceny. A to pouze za cenu drobného kosmetického opotřebování přístroje. Více na Eurotech.cz.

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *