Gold Bar Bullion Gold Wealth Bank  - flaart / Pixabay

Zlato svými jedinečnými vlastnostmi přitahuje lidstvo od nepaměti. Není tedy nijak zvláštní, že se v průběhu historie stalo jedním z nejzajímavějších prostředků pro uložení hodnoty majetku a tímto prostředkem stále zůstává.

Pokud tedy hledáte jednu z nejzajímavějších a zároveň po všech stránkách nejstabilnějších forem investování na našem trhu, neměli byste ho opomíjet.

Pohyb ceny zlata v průběhu času

Faktem zůstával, že zlato bylo po staletí na rozdíl od jiných komodit co do své hodnoty více než stabilní. To znamená, že si svou hodnotu bez problémů zachovává i v průběhu času. A nenechte se mýlit tím, že v krátkodobém horizontu lze pohyb ceny zlata označit velmi volatilní (toto slovo bychom mohli přeložit jako značně kolísavý), ovšem v dlouhodobém horizontu se na svou hodnotu vždy vrátí. Ba co víc, ještě ji překoná.

Lidé, kteří s oblibou nakupují fyzické zlato, tak své nashromážděné bohatství bez problémů předávají z generace na generaci, a to bez jakékoliv ztráty ceny. Zatímco umělecká díla se mohou časem znehodnotit, nemovitosti vyhoří a podobně, u zlata vám nic podobného nehrozí. Má totiž poměrně specifické  vlastnosti, jako je například nízká teplota tání a odolnost proti korozi (čímž se kupříkladu stříbro pyšnit opravdu nemůže). Nemusíte se tedy bát, že by se vaše investice jakkoliv znehodnotila.

Poptávka cenu zlata navyšuje

A ještě jednu věc musíme v této souvislosti zmínit. Pohyb ceny zlata totiž po celá tisíciletí vykazuje takzvanou pozitivní elasticitu. A co to znamená? Nic jiného, než to, že jak roste poptávka po zlatě, tak zároveň utěšeně roste i jeho cena. A právě to činí ze zlata vynikající ochranu před inflací.

Vůbec tedy nezáleží na tom, že ceny národních měn neutěšeně klesají. Právě v tomto okamžiku je investice do zlata nejvýhodnější, protože jemu něco takového nehrozí.

Snižte rizika nevýhodných investic

A ještě jeden aspekt je rozhodně třeba zmínit – investování do zlata je samozřejmě také opravdu skvělým způsobem, jak téměř bez rizika a přitom velmi efektivně diverzifikovat své investiční portfolio. Pokud si tedy chcete zajistit větší bezpečnost investic, měli byte část volných finančních prostředků investovat právě do zlata.

Myslete také na to, že vztah mezi zlatem a jinými finančními nástroji (tady může jmenovat třeba opce, akcie, dluhopisy apod.) byl v průběhu historie vždy negativní. Zamysleme se ještě krátce nad významem tohoto pojmu. Když se řekne negativní vztah, pak to znamená, že ve chvíli, kdy ceny jedné komodity rostly, ceny té druhé naopak klesaly. Pokud tedy cena vašich akcií klesne, hodnota zlata se znásobí. A naopak. A právě chytré rozvržení portfolia investic dokáže významně snížit riziko a volatilitu vašich investic. Vždy je proto výhodné kombinovat akcie a další cenné papíry se zlatem.

Zlato má oproti jiným kovům výhodu

A proč je obvykle doporučováno zlato,  a nikoli stříbro nebo třeba platina? Vždyť to jsou také cenné drahé kovy, nebo ne? Odpověď na tuto otázku je jednoznačná – investice do zlata a dalších drahých kovů si nikdy nemohou být rovnocenné, protože ze zlata jako z jediného neodvádíte DPH. Zatímco při nákupu stříbrných medailonů nebo platinových mincí shrábne vždy 21% stát, zlato je od těchto poplatků zcela osvobozeno. Vaše úspory tak nebudou žádným způsobem znehodnocovány, což se rozhodně počítá.

Česká slitky nekoupíte, to však nevadí

V historii patřilo k našim nejvýznamnějším zlatonosným lokalitám Jílové u Prahy, kde nechal svatováclavské dukáty razit již Karel IV. (ty jsou ve stejné ryzosti i velikosti dostupné dodnes). Ovšem česká mincovna, která by vyráběla zlaté slitky, aktuálně neexistuje. Doporučujeme proto vsadit na jistotu v podobě zlatých slitků značky Argor Heraeus, jež jsou na našem trhu k mání za výhodnou cenu. Více zjistíte na stránkách zlatovna.cz.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *