Grapefruit Citrus Fruits Oranges  - sweetlouise / Pixabay

Pomelo patří mezi největší citrusové ovoce a je jedním z nejlepších zdrojů vitamínu C. Kromě toho zlepšuje trávení, pomáhá regulovat krevní tlak a je vydatným zdrojem draslíku. Je tedy zcela ideálním kandidátem na pravidelné zařazení do jídelníčku. Můžete si ale dopřávat pomelo v těhotenství? Stejně jako k jiným druhům ovoce a zeleniny, je i k pomelu potřeba přistupovat s opatrností. Přečtěte si, kdy si na něm můžete bez výčitek pochutnat a kdy si jej raději odpustit.

Pomelo: zdravé mlsání plné vitamínů

Pomelo se řadí mezi citrusy a vyznačuje se charakteristickou vůní. Jeho chuť připomíná něco mezi pomerančem a grepem. Na zdraví má přímo výtečné účinky – je jedním z nejlepších zdrojů vitaminu C a díky nízkému obsahu kalorií si jej můžete dopřávat i v době, kdy držíte dietu.

Dalším benefitem pomela je vysoký obsah draslíku, který reguluje krevní tlak, zlepšuje zdraví srdce a posiluje kosti. Pomelo je také plné antioxidantů, které bojují proti volným radikálům a chrání tak naše tělo před oxidačním stresem.

Pomelo je u nás k dostání nejčastěji na podzim a v zimě. Pokud tedy chcete v tomto období posílit imunitu, pomelo bude díky vysokému obsahu vitaminu C a A výborným pomocníkem. Jestliže jej neseženete, můžete si dopřát i sušené pomelo. To je ideální jak na mlsání, tak i do salátů, kaší a smoothie.

Pomelo v těhotenství: ano nebo ne?

Stejně jako jiné citrusy, i pomelo si můžete v těhotenství obvykle bez výčitek dopřát. Podpoří vaši imunitu, je zdrojem v těhotenství tolik potřebného draslíku a dodá tělu antioxidanty. Navíc podpoří správnou činnost cév i srdce, což oceníte i v případě, že vás v těhotenství trápí vysoký tlak.

Existuje ale přece jen několik těhotenských komplikací, během nichž je lepší konzumaci pomela oželet, nebo se raději poradit s lékařem:

  • Alergie na citrusy – jestliže máte alergii na citrusy, pomelo nekonzumujte ani v těhotenství, ani mimo něj.
  • Pálení žáhy – s tímto neduhem se setká skoro každá těhotná žena. Pomelo může stejně jako jiné citrusy pálení žáhy zhoršit, pokud vás tedy tento problém trápí, raději pomelo nejezte.
  • Zvýšená hladina cukru – trpíte-li klasickou nebo těhotenskou cukrovkou, o vhodnosti konzumace pomela se raději poraďte se svým lékařem.

Co si z pomela v těhotenství připravit?

Pomelo můžete jíst na mnoho způsobů. Nejčastěji jej konzumujeme syrové – stačí jej tedy pouze oloupat a hned máte zdravou svačinku. Hodí se však i jako doplněk do ovocných salátů, džusů, smoothie a kaší.

Jeho kůra se přidává do marmelád, může se i kandovat pro následnou výrobu sirupu. Pomelo si můžete stejně jako jiné exotické citrusy dopřát i v období, kdy není jejich sezóna. Ideální volbou je sušené pomelo, které nabízí například e-shop Nutsman.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..