Kdo by si někdy nepostěžoval, že ho bolí záda. Zvláště lidé se sedavým zaměstnání by o tom často mohli psát romány. Není divu. Stále více času trávíme v klidu statického zatížení ať u počítačů, televizí či ve vozech. Chybí nám přirozený pohyb a svaly díky vertikální stabilizaci těla ztrácí svou harmonii.

„Obyčejné“ bolesti zad dokážou život pořádně znepříjemnit. A tak člověk polyká pilulky, které mu zase ničí žaludek a ocitá se v začarovaném kruhu. Občas uposlechne radu, aby si zacvičil, ale brzy skončí nešťastný a se slovy: „Jak mám cvičit s bolavými zády? To prostě nejde!“Ale ono to jde. Skutečně existuje cvičení, které, řečeno s nadsázkou, dokáže zázraky.

Jedná se metodu systému stabilizace a mobilizace páteře, která vám umožní opětovný uvolněný a rozsáhlý pohyb bez bolesti. Tuto metodu cvičení založil MUDr. Smíšek. Na její vývoj měl velký vliv Prof. MUDr. Karel Lewit, DrSc. a známá terapeutka Ludmila Mojžíšová. Prof. MUDr. Karel Lewit je zakladatelem moderní funkční diagnostiky, léčby vertebrogenních onemocnění a manuální a reflexní terapie v bývalém Československu. Zkušenosti svým nástupcům předával a pacientům pomáhal ještě v minulém roce 2012, ačkoliv se narodil roku 1916! Od loňska si užívá zaslouženého odpočinku. Ludmila Mojžíšová dnes již nežije. Působila jako zdravotní sestra a terapeutka, která se mimo jiné zabývala odstraňováním funkčních poruch pohybového aparátu a vyvinula svou vlastní metodu, spočívající v kombinaci vyrovnávacích cvičení mobilizací žeber a uvolňování kostrče.

Tip pro čtenáře: Na jakoukoliv bolest vyzkoušej červený kratom z e-shopu Nejlepsikratom.cz

Metoda cvičení SM systémem významnou měrou dokáže posilovat oslabené svaly, obnovit kloubní pohyblivost a podílet se na stabilizaci těla jak v klidu, tak při pohybu. S úspěchem se používá u lidí s bolestmi páteře v bederní, hrudní i krční oblasti a také u pacientů s diagnózou akutního výhřezu ploténky, či u skoliózy. Je používána jako léčebná tělesná výchova i jako zdravotní tělesná výchova.  Cvičení vyžaduje pravidelnost, takže je důležité dodržovat cvičební plán, následně si vybrané jednotlivé cviky vštípit do paměti a potom skutečně poctivě pravidelně cvičit. Tato opravdu unikátní metoda si dokáže poradit s celou řadou bolestí páteře, zad a kloubů a pokud se staly již diagnózou, neboť jsou vaše potíže vážnější, je pro začátek vhodné nechat lékařem vyhodnotit svůj aktuální zdravotní stav, resp. stav vašeho pohybového aparátu, aby fyzioterapeut věděl co a v jaké míře vám může „naordinovat“. Pokud máte v ruce RTG snímek či výsledek CT od lékaře, je vhodné s nimi fyzioterapeuta seznámit.

Tím jak se tato metoda dostává do povědomí lidí, rozšiřuje se z rehabilitačních center i do tělocvičen a stává se tak dostupnější širšímu okruhu veřejnosti. Pokud hledáte možnost opravdu zdravého způsobu pohybu, který prospěje zvláště vašim zádům a páteři, určitě tam zamiřte. Pakliže vás však záda již opravdu bolí a trápí, raději nejprve nechte posoudit svůj stav specialistou – fyzioterapeutem, který vám „ušije“ program na míru a teprve až nebudete žádní nováčci, pusťte se do udržovacích cvičení. Třeba v prostředí tělocvičen nebo i doma. Pro samotné cvičení jsou využívány speciální cvičící gumy, které doma můžete upevnit např. k radiátoru topení, k zárubni atd. Je důležité je umístit tak, aby byl zohledněn prostor potřebný na cvičení.

Pro vylepšení celkových výsledků jsou vhodné speciální masáže, které cvičení doprovází, takže pokud potřebujete odstranit stávající bolesti zad, určitě nejdříve zamiřte do některého z fyzioterapeutických center, kde se této metodě věnují a mají s ní prokazatelné zkušenosti. Výsledky vás mohou opravdu mile překvapit, neboť odstraní nejen bolesti, ale především jejich příčinu. Poctivě se věnovat doporučenému cvičení je sice složitější, než polykat léky, ale na rozdíl od toho je to skutečné řešení, které v sousedním Německu dokonce proplácí zdravotní pojišťovna.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..