Klidné stáří s dostatkem prostředků
Klidné stáří s dostatkem prostředků

O tom, jaké bude naše stáří, rozhodujeme už o několik desítek let dřív. Aktivní život s ohledem na přírodu a ostatní lidi vytváří dobrý základ. Je také potřeba myslet na dostatek financí, které nám pomohou udržet životní podmínky, na jaké jsme zvyklí. Už dnes vidíme, že část seniorů nemá dostatek peněz ani na jídlo a základní potřeby, protože penze vyplácená státem je u některých velmi nízká. Na stáří se prostě musíme připravit a našetřit si také vlastní prostředky. Možností je samozřejmě víc, přímo k tomu je určeno penzijní spoření se státním příspěvkem.

Co je penzijní spoření

Penzijní spoření je zajímavé jako pravidelné investování do podílových fondů, které je sice méně likvidní, tzn. že peníze nemá klient snadno k dispozici, ale na druhou stranu se neplatí prakticky žádné poplatky – nulový vstupní poplatek, maximálně 1 % roční poplatek za obhospodařování (i mezi investičními produkty je to bezkonkurenční) a navíc k tomu jako bonus je podpora státu v podobě státních příspěvků a slev na dani. Na penzijní spoření může přispívat také zaměstnavatel, zkuste si to zjistit. Pravidelným spoření relativně bezbolestné částky se dá s ohledem na dlouhodobost produktu odejít do penze s velmi zajímavou sumičkou.

Výhody, které penzijní spoření přináší

Výhodami penzijního spoření jsou možnost státního příspěvku, úlevy na daních, slušné úrokové sazby, příspěvky od zaměstnavatelů a zisk z investování. Penzijní spoření (nové penzijko) funguje tak, že za příspěvek klienta, státní příspěvek a případně příspěvek zaměstnavatele se nakoupí penzijní jednotky. Jednou je to víc, pokud je trh dole, jednou je to zase míň, pokud je trh nahoře. Když klient s penzijním spořením končí, penzijní jednotky na jeho účtu se prodají podle aktuálního kurzu. Zhodnocení je pak rozdíl mezi nominální hodnotou peněz, které klient investoval a jejich tržní hodnotou. Neplatíte žádné poplatky za uzavření smlouvy, vedení účtu, průběžné změny ani posílání výpisů.

Kdy je ideální začít spořit a kolik

Penzijní spoření si můžete založit kdykoliv – od 18 let sami, dětem je mohou založit zákonní zástupci. Ideálně byste si měli začít spořit v okamžiku, kdy získáte práci a začnete vydělávat, asi 10 % platu. To ale většinou není reálné kvůli jiným prioritám (hypotéka, malé děti, studující potomci…).

Kolik a jak dlouho musíte spořit, abyste díky státní podpoře nakonec měli milion korun?

Zejména u klientů, kteří si začnou spořit už třeba od 30 let (a mají tedy před sebou spořící horizont 30 let), je vliv státní podpory na zhodnocení zanedbatelný. To podstatné jim udělá zhodnocení a tady hodně záleží, jakou investiční strategii zvolili, zda konzervativní nebo dynamickou.

Úrok p.a. Měsíční úložka Vlastní příspěvky Státní příspěvky
Celkem za 30 let Výnos Celkem za 30 let Výnos
2 % 2 034 Kč 649 440 Kč 237 560 Kč 82 800 Kč 30 288 Kč
4 % 1 457 Kč 441 720 Kč 400 591 Kč 82 800 Kč 75 090 Kč
6 % 1 024 Kč 298 440 Kč 511 625 Kč 70 200 Kč 120 346
8 % 708 Kč 203 400 Kč 595 383 Kč 51 480 Kč 150 690 Kč

Jak se dá naložit s naspořenými penězi

Primárně je penzijní spoření určeno na „přilepšení“ ke státní starobní penzi, a k tomu je určena i státní podpora. Penzijko můžete vybrat až v 60 letech, a to buď jednorázově, nebo formou starobní penze, kdy vám je pod dohodnutou dobu s dohodnutou frekvencí vyplácena nějaká částka. Po 5 letech spoření klienti, kteří se šedesátce blíží anebo ji už překročili, mohou peníze za určitých podmínek vybrat.

Jak se dá naložit s naspořenými penězi
Jak se dá naložit s naspořenými penězi
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..