Mnozí chovatelé si to neuvědomují, ale v případě ochočení papouška, který má své místo ve své venkovní voliéře postavené z hliníkových profilů, na něj v domácnosti čeká řada hrozeb. Když se papoušek ochočí, stane se z něj do jisté míry domestikované zvíře, a to má za následek jedno – začne se bez okolků a bez nějakých strachů pohybovat po všech pokojích a zkoušet. Jenže dům není na papouška připravený, proto se snažte předcházet alespoň těm nejčastějším hrozbám.

Nepoužívejte teflonové nádobí

Nebo alespoň ne v případě, že se papoušek pohybuje okolo nebo že sídlí ve stejné místnosti. Jen málokterý chovatel si uvědomuje, že teflonové nádobí, respektive výpary z něj jsou pro ptáky obecně (nejen pro papoušky) velmi škodlivé až toxické. Už po dvou nebo třech minutách vaření v teflonové pánvi se začínají z teflonu odpařovat takové plyny, které mohou vést k poškození plic papouška, což následně vede k jeho udušení.

Velmi často je úmrtí rychlé. Dochází k němu prakticky okamžitě, případně do druhého dne.

Já tak rád avokádo

Jste zarytým milovníkem pravděpodobně nejvíce fotogenického ovoce? Avokádo je sice fantastické svou chutí, stejně tak svým složením, ale před papoušky ho raději držte dál. V posledních letech se stalo nedílnou součástí domácností, pořizujeme ho na pultech obchodů, ale pro takového papouška je to vysoce toxická ingredience vedoucí k velmi silné otravě, překrvení jeho plic a jater, také může dojít k poškození sleziny papouška.

Toxická je hlavně dužina, ke které se však díky svému velmi masivnímu a robustnímu zobáku snadno dostanou.

Ne všechny pokojové rostliny jsou vítané

A stejně tak mohou být velkým rizikem pokojové rostliny. Ne všechny jsou zkrátka papoušky vítané, některé jsou zdraví škodlivé až jedovaté čili mohou mít tragické následky. Rizikové jsou diefenbachie, které však vadí i jiným druhům domácích mazlíčků, dále také kala, rebarbora, samozřejmě monstera nebo krokus. Rododendrony jsou taktéž rizikové stejně jako konvalinky, tisy nebo oleandry.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *