Nejlepším regenerantem organismu je kvalitní spánek. Každý člověk jej potřebuje k obnově svých fyzických a psychických sil. Znáte to jistě sami – pokud se dobře vyspíte, hned se cítíte lépe a máte lepší kondici.

Proč je spánek tak důležitý?

Kvalitní spánek přispívá k nižšímu riziku vzniku stresu či depresí. Rovněž minimalizuje riziko ztráty vaší nepozornosti, např. při řízení auta či jiných psychicky náročných aktivit.  Spánek rovněž výrazně posiluje obranyschopnost organismus, přispívá k regeneraci pokožky, podporuje obnovu buněk a tkání. Tím oddaluje stárnutí. Je tedy jen logické, že případná nespavost zhoršuje nejen kvalitu života, ale ohrožuje i vaše zdraví.

Kvalitní spánek – nejlépe v noci

Ne, že by člověk nedokázal usnout během dne a prospat třeba dopoledne, ale takový spánek je kvalitativně odlišný od spánku nočního. Je to totiž činnost, která se fyziologicky váže na tmu a proto je pro něj ideální doba mezi desátou hodinou večerní a šestou ranní. Že je zapotřebí spát ve tmě je dobré si připomenout zvláště tehdy, pokud máte se spánkem problémy. Možná, že kvalita vašeho spánku je nedostatečná právě kvůli nedostatku tmy. Rozhlédněte se po své ložnici, zda tam nemáte nějaké zdroje světla, které by vás mohly rušit. Takovým narušitelem vašeho spánku může být například svítící displej digitálního budíku, blikající kontrolka modemu u počítače, či jen pouhá kontrolka na televizi signalizující stand by režim. Nebydlíte-li na venkově na samotě u lesa, kde není jediná lampa veřejného osvětlení a není kromě měsíce nic, co by vás mohlo váš spánek rušit, je dobré pořídit si na okna ložnice zatemnění.  Možností je celá řada, od žaluzií látkových, platových, dřevěných po různé rolety a dekorativní závěsy.

Skřivani a sovy

Každý člověk má jinou potřebu spánku. Je zkrátka „jinak naprogramovaný“. Zatímco jednomu stačí spát šest hodin a vzbudí se dostatečně odpočatý a svěží, druhý se cítí osvěžen teprve po osmi i více hodinách spánku. Lidé se dělí na „skřivany“ a „sovy“. Lidé-skřivani potřebují jít spát brzy večer a nedělá jim nejmenší problém vstávat časně ráno. Lidé-sovy to mají naopak. Takovýto režim jim činí velké potíže, jít do postele před půlnocí je pro ně za trest a časné vstávání je může až traumatizovat. Své biologické nastavení je dobré respektovat a je-li to možné, podřídit mu svůj životní styl.

Kvalita spánku se mění s přibývajícím věkem

S věkem se mění potřeba spánku a také jeho kvalita. Především pokud jde o poměr mezi spánkem hlubokým a lehkým. U starších lidí postupně začíná převládat spánek lehký. Není to pravidlo, ale počet lidí, u kterých dochází k takovéto změně, převažuje. Mnozí lidé mají menší potřebu spánku a i ti, kterým osm hodin nestačilo, mohou zaznamenat změnu a vystačit s dobou výrazně kratší.

Špatně spíte?

Máte-li problémy s nespavostí, určitě byste se měli zaměřit na to, abyste chodili spát a vstávali v pravidelnou dobu. Nedoporučuje se dlouhé vyspávání například o víkendu. Když nemůžete v noci spát, není vhodné spánkový deficit dohánět přes den. Prověřenými zaháněči spánku jsou starosti. Pokud ulehnete a začnete přemýšlet o tom, jak vás štve manžel/manželka/šéf…., nebo co všechno musíte zvládnout další den, nemůžete počítat s tím, že usnete jako když vás do vody hodí. Potíže s usínáním a dobrým spánkem ovlivňuje také to, když půjdete spát s plným žaludkem a když si večer dáte těžké jídlo. Podobnými zaháněči spánku jsou káva a čaj. Tyto nápoje byste měli konzumovat nejpozději pět hodin přes spaním. Postel je prioritně místo určené na spaní. Neměli byste z ní před spaním sledovat televizi, číst si a co už vůbec ne – pracoval na počítači. Pokud přesto není váš spánek takový, jaký by měl být, může to být tako nesprávnou tedy příliš vysokou teplotou v místnosti. Ideální teplota v místnosti kde spíte by měla být 18 – 20 stupňů Celsia. Před spaním je vhodné vyvětrat. Snažte se také minimalizovat hluk. Pokud ani tak to ještě není ono, zkuste na noc vypít odvar z meduňky a třezalky, nebo vyzkoušejte sklenici teplého mléka. Osvědčenou bylinkou navozující uklidnění je levandule a tak si můžete dát látkový sáček se sušenou levandulí pod polštář. Pilulka na spaní je totiž až to úplně poslední řešení.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *